Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Şirketinde Yüzde 138 Yükseliş Potansiyeli!

Enerji şirketleri 2023 yılında adeta şov yaptıktan sonra sessizliğe büründüler. Şimdi ise bazıları için yeni hedef fiyatlar belirleniyor. İşte detaylar;
Enerji Şirketinde Yüzde 138 Yükseliş Potansiyeli!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 2023 yılının unutulmaz hatıralarından birisi de enerji şirketlerinin gösterdiği güçlü performans oldu. Özellikle yeni borsaya giren enerji şirketlerinde rekor tırmanışla gözlenirken, bir anda sessizliğe büründüler. Bu durum acemi yatırımcıları bu hisselere çekerken, sonrasında gelen düşüş hayal kırıklığı yarattı.

2024 yılıyla birlikte borsada yeni hareketlilik beklentileri artıyor. Bu durum ise yerli ve yabancı yatırım kuruluşlarının yeni hisse değerlendirme raporlarını beraberinde getiriyor. Dün Bank of America 4 banka için AL tavsiyesi verirken, Citi perakende sektörünün 3 büyük şirketi için hedef fiyat vermişti. Yerli kurumlar da model portföylerini güncellemeye başladı.

Bugün Yatırım Finansman iki şirketi hedef fiyat ve getiri potansiyeli paylaşarak araştırma listesine eklediğini duyurdu. Bunlardan biri Turcas Petrol olurken, hedef fiyatı 49 TL olarak belirledi. Yatırım Finansman’ın hedef fiyat verdiği diğer şirket ise Aydem Yenilenebilir Enerji oldu.

Yatırım kuruluşu Aydem için hedef fiyatı 45 lira olarak belirlerken, getiri potansiyelinin yüzde 138 olduğunu açıkladı.
AYDEM Hisse Fiyatı - 09.01.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com – Yatırım Finansman

Araştırma Başlangıç Raporu‘nda şirket için, “Cazip bir iskontoyla büyüyen yenilenebilir enerji portföyü” ifadesini kullandı. Şirketin 2023 yılının 9 aylık döneminde kapasitesini yüzde 14,5 oranında artırdığını ve yeni yatırımlarla birlikte 2025 sonuna kadar artmaya devam edeceğini ifade etti.

Yatırım Finansman Aydem hisse fiyatının iki aşamada yükselebileceğini düşündüklerini söyledi. İlk aşamanın, FAVÖK destekli büyüme olduğunu belirtti. Artan FAVÖK büyümesinin cazip değerleme çarpanları ile sonuçlanacağını ve daha yüksek değerleme için alan yaratacağını dile getirdi. İkincinin ise borç azaltma aşaması olduğunu belirten kurum, “Borç azaltma aşamasında (büyüme patikası olgunlaştığında), FAVÖK’ün çoğu borcu ortadan kaldırmak için kullanılacak ve bu da daha yüksek özsermaye değerlemesi anlamına gelecektir,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Endeks üstü getiri tavsiyesiyle araştırma listesine eklenen Aydem Yenilenebilir Enerji hisseleri (AYDEM) bugün güçlü bir performansla işlem görüyor. Hisseler TSİ 14:25 sularında yüzde 6,03 yükselişle 20,06 lirada seyrediyor.

Aydem hisseleri 2023 yılını kayıpla tamamlarken, 2022 yılında gördüğü 29,9 liralık zirvesinden uzakta işlem görüyor. 2023 yılındaki Mayıs rallisinde 11,22 liradan 26,56 liraya kadar yükselebilmişti. Ancak devamında gerileyerek 27 Aralık 2023’te 15,75 liraya kadar indi. Buradan yeni bir yükseliş başlatan hisseler bugün 20 liranın üstünü test ediyor. Haftalık yüzde 15’e yakın kazançla işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın