Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Şirketi için Hedef Fiyat 49 TL! Rapor Paylaşıldı

Yatırım Finansman 9 Ocak’ta paylaştığı raporunda Turcas Petrol için hedef fiyatını açıkladı ve hissede yüzde 130 potansiyele dikkat çekti. İşte detaylar;
Petrol Şirketi için Hedef Fiyat 49 TL! Rapor Paylaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, 8 Ocak tarihli haftanın ilk işlem gününde güçlü bir yükseliş yaparak kapanışını 7818 puandan gerçekleştirdi. Endeks 9 Ocak saat 13.00 itibarıyla yüzde 0,5 düşüşle 7781 puanda seyrediyor.

2023 yılı sona erdi ve birçok aracı kurum, finans şirketi ve banka Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için yeni raporlarını açıklıyor. Bu raporlar kapsamında şirket için beklentiler, olumlu-olumsuz faktörler ve hedef fiyatlar yatırımcılarla paylaşılıyor.

Yatırım Finansman, 9 Ocak 2024 tarihinde Turcas Petrol (TRCAS) için hazırladığı çalışmayı yatırımcılara sundu.

Petrol Şirketi için Hedef Fiyat 49 TL! Rapor PaylaşıldıKaynak: Yatırım Finansman

Turcas Petrol için hedef fiyat 49 TL olarak belirlendi ve tavsiye “endeks üstü getiri” olarak başlatıldı. Şirketin büyüyen petrol pazarında güçlü bir konumda olduğuna dikkat çekildi ve şirketin borçsuz bir bilançoya sahip olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner
  • Türkiye’de yakıt talebinin son yıllarda kayda değer şekilde yükseldiği, ayrıca otomobile sahip olma oranındaki büyümenin Turcas Petrol için pozitif olduğu paylaşıldı.
  • Şirketin küresel enerji şirketlerinin yerel ortağı olarak iki ortak girişimde yüzde 30 hisseye sahip olduğu aktarıldı. Shell-Turcas’ın Türkiye’nin 1 numaralı akaryakıt perakendecisi olduğu ve Pazar payının yüzde 21’ün üzerinde olduğu ifade edildi.
  • Bugün 1170 akaryakıt istasyonundan oluşan bir zincire sahip olan Shell-Turcas’ın son 5 yılda ortalama 210 milyon dolarlık FAVÖK elde ettiği kaydedildi.
  • Turcas’ın son 6 yılda ortalama yüzde 57 verimlilik oranına sahip bir kombine çevrim doğalgaz santrali işlettiği ve ayrıca iç tüketimi karşılayacak ve artıracak 20 MW’a kadar hibrit güneş enerjisi yatırımı için ön fizibilite çalışmalarına başlandığı belirtildi.
  • Şirketin varlık satışı sayesinde net botçunu 2020 sonunda 102 milyon eurodan 2023 sonunda 12,3 milyon euroya düşürmeye başardığı, bu çerçevede şirketin kur riskini ortadan kaldırdığı bildirildi. Ayrıca Turcas’ın Türkiye’deki enflasyon muhasebesinden olumlu bir etki görebileceği vurgulandı.

Petrol Şirketi için Hedef Fiyat 49 TL! Rapor PaylaşıldıKaynak: Paratic Piyasalar

TRCAS, BIST 100 endeksinin negatifi gösterdiği 9 Ocak’ta güçlü bir yükseliş sergiliyor. Önceki gün kapanışını 21,2 TL’den yapan hisseler, 9 Ocak saat 13.00 itibarıyla yüzde 7,6 artışla 23 TL’ye yükseldi. Hissede haftalık yüzde 17, aylık yüzde 14,2 oranında artış gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın