Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Krizi İtalya’daki Binlerce İşletmeyi Riske Attı!

İtalya'da enerji kriziyle mücadele tüm hızıyla devam ederken yayımlanan analiz büyük korku yarattı. Detaylar haberde...
Enerji Krizi İtalya’daki Binlerce İşletmeyi Riske Attı!
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı sonucunda ortaya çıkan enerji krizi dünya çapında etkilemeye devam ediyor. Avrupa bu krize çözüm yolları ararken bugün küçük ve mikro ölçekli işletmelerin bağlı olduğu bir örgüt olan Confartigianato’nun yayımladığı analiz endişe yarattı.

Binlerce İşletme Risk Altında

İtalya’da vatandaş enerji kriziyle mücadele ederken açıklanan rapor milyonlarca işçinin geleceğini olumsuz yönde etkiledi.

Analizde, yüksek enerji fiyatlarının 3 milyon 529 bin çalışanı olan 881 bin 264 küçük ve mikro ölçekli işletmeyi riske attığı ifade edildi. Bunun İtalyan girişimcilik istihdamının yüzde 20,6’sına eşit olduğu belirtildi. Gaz ve elektik fiyatlarındaki çılgın yükseliş 43 sektördeki şirketleri büyük bir şekilde etkilediği aktarıldı.

İşletmelerin enerji kısıtlamasıyla ve  kapanma tehdidi ile karşı karşıya kaldığı vurgulandı. Elektrik, gaz ve akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin 17 sektörü baskı altına aldığı bildirildi. Bu sektörler şu şekilde açıklandı: Tarımsal hammadde ve gıda ürünleri ticareti, catering, konut sosyal yardım hizmetleri, anaokulu hizmetleri, yüzme havuzları ve spor salonları gibi spor faaliyetleri, eğlence parkları, çamaşırhaneler, fiziksel sağlık merkezleri.

Dizel maliyetindeki artıştan ulaşım sektörlerinin de etkilendiği kaydedildi. İtalya’nın Lombardiya Bölgesi yüksek enerji maliyetinin küçük işletmelerin istihdamı üzerindeki yıkıcı etkilerine en çok maruz kalan yer olduğu açıklandı. Bölgede 751 bin çalışanı olan 139 bin şirketin risk altında kaldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

İtalya Şirket Katliamı Riski İle Karşı Kaşıya

Confartigianato Başkanı Marco Granelli, konuya ilişkin açıklama yaptı. Şirket katliamı riski ile karşı karşıya kalındığının altını çizdi. Enerji fiyatlarını kontrol altına almak ve krizi önlemek için acil müdahale edilmesi gerektiğini aynı zamanda hızlı yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Granelli, elektrik ve gaz için genel sistem ücretlerinin kaldırılmasıyla önlem alınabileceğini söyledi. Buna gaz yoğun olmayan şirketler için elektrik ve gaz maliyetleri üzerindeki vergi kredisinin uzatılmasını da ekledi. Ayrıca kamu bütçesinin durumunu ağırlaştırmamak için gaz fiyatına bir Avrupa tavanı belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Başkan yenilenebilir enerjiye ve tedarik kaynaklarının çeşitlendirilmesine yönelik yatırımların desteklenmesi gerektiğini aktardı.

Enerji kriziyle mücadele eden İtalya’da hükümet yetkilileri yakın bir zamanda yeni önlem paketini duyurdu. Apartman blokları ve diğer kamu binalarındaki sıcaklık, geçmişe kıyasla bir santigrat derece daha düşük olan 19 santigrat (66 fahrenhayt) olarak ayarlanacağını söyledi. Böylece evlerde ve iş yerlerinde ısıtmanın kısılacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın