Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Devinden Uluslararası Yatırımcıya Şok Satış!

Astor Holding, sektörde beklenmedik dönüşümle uluslararası bir yatırımcıya devasa satış yaparak gündemde sarsıcı etki yarattı. Detaylar haberde;
Enerji Devinden Uluslararası Yatırımcıya Şok Satış!
HABER GİRİŞ

Astor Enerji A.Ş. (ASTOR) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Türkiye dışında yerleşik uluslararası bir kurumsal yatırımcıya plasman işleminin tamamlanması hakkında bildiri paylaştı.

KAP bildirisinde, Astor Holding A.Ş.’nin Astor Enerji’de sahip olduğu payların 15 Mart 2024’te açıklandığı üzere başlatılan yurt dışı yerleşik uluslararası bir kurumsal yatırımcıya plasman yoluyla satışına ilişkin borsa dışı takas işleminin bugün tamamlandığı bildirildi.

Bu kapsamda Astor Holding, 29 milyon 900 bin lot hissenin satışını borsa dışında toplam 2 milyar 878 milyon 174 bin lira fiyat ile gerçekleştirdi.

  • Satış tarihi: 14 Mart 2024
  • Satış niteliği: Satış
  • İşlem gören hisselerin nominal değeri: 29.900.000 TL
  • Alım satım fiyatı: Her bir hisse için 96,26 TL
  • İşlem tutarı: 2.878.174.000 TL

Prudential Regulation Authority tarafından yetkilendirilen ve Birleşik Krallık’ta Financial Conduct Authority ve Prudential Regulation Authority’nin düzenlemelerine tabi olan HSBC’nin Astor Holding’in plasman temsilcisi olarak hareket ettiğine işaret edildi.

KAP bildirisinde HSBC’nin, “Açıklamada yer alan hususlarda Astor Holding haricinde başka hiçbir kişinin plasman temsilcisi olarak görev almamıştır ve Astor Holding dışında hiçbir kimseye karşı HSBC müşterilerine sağlanan korumaları sağlamak veya burada belirtilen konularla ilgili tavsiyelerde bulunmak konusunda sorumlu olmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

HSBC ve HSBC grubu iştirak veya teşebbüslerinden herhangi birinin bahsi geçen konuyla ilgili HCBC’nin müşterisi olmayan herhangi bir kişiye karşı görev, yükümlülük ya da sorumlulukla yükümlü olmadığı vurgulandı.

Söz konusu kişilerin doğrudan veya dolaylı sözleşme, haksız fiil, mevzuat ya da başka bir şekilde bunları kabul etmediğinin de altı çizildi.

Paratic Piyasalar Astor Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Borsada ASTOR koduyla işlem gören şirket hissesi, yıllık bazda yüzde 53,56 prim sağlayarak yatırımcısının parasını enflasyonun altında ezdirdi.

Aylık bazda yüzde 17,14 oranında değer kaybeden hisse bugün TSİ 12.24 itibarıyla yüzde 1,13 artışla 98,1 lirayı test etti.

Gün içerisindeki işlemlerinde 99,85 lirayı gören hisse, haftalık bazda ise yüzde 8,45 oranında düşüş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın