Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Bakanından Yenilenebilir Enerjide 12 Yıllık Hedef

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rusya'da Türkiye'nin yenilenebilir enerji yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Enerji Bakanından Yenilenebilir Enerjide 12 Yıllık Hedef
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Rus Enerji Haftası kapsamında gerçekleştirilen “Teknolojik egemenlik ve düşük karbon enerjisi: Geleceğe bakmak” başlıklı oturumda açıklamalarda bulundu.

Bakan Bayraktar, enerji konusunda geleneksel zorluğun, enerjinin güvenilir ve düşük maliyetli bir şekilde tüketiciye tedarik edilmesi olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra enerjinin çevre dostu olarak da tedarikinin yeni bir zorluk olarak çıktığını belirtti.

Söz konusu zorlukların Türk enerji pazarında da görüldüğünü aktaran Bayraktar, “Çünkü biz büyüyen bir pazarız, enerji talebimiz hem elektrik hem de doğal gaz tarafında artıyor. Son 20 yılda yaklaşık 3 kat bir artış yaşandı. Enerji talebimiz her yıl yüzde 4,7 artıyor ve bu eğilimin 20 yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Bakan Bayraktar, Türkiye’de enerji üretimine yönelik önemli miktarda yatırım yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Karbon Nötr Hedefi için 30 Yıl Vakit Var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2053 itibarıyla karbon nötre ulaşma hedefini iki yıl önce duyurduğunu hatırlatan Bayraktar, “Sadece 30 yıl vaktimiz var ve tüm enerji sistemimizi, tarımdan ulaşıma ve sanayiye, tüm sektörlerimizi dönüştürmemiz gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Türk enerji sektöründe yenilenebilir enerjinin artan önemine vurgu yapan Bayraktar, Türkiye’nin kurulu gücünün yüzde 55’inin yenilenebilir enerjiden geldiğini ve bunu daha da artırmayı hedeflediklerini söyledi.

2035’e kadar güneş ve rüzgar enerjisinde kurulu gücü her yıl 5 gigavat artırmaları gerektiğini, güneş ve rüzgarda ilave yenilenebilir enerji kurulumunun 12 yılda 60 gigavata ulaşacağını sözlerine ekledi.

Nükleer Enerjiye İhtiyaç Var

Rosatom’un, Rusya ile imzalanan anlaşma doğrultusunda Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni (NGS) inşa ettiğini hatırlatan Bakan Bayraktar, uzun vadede nükleer enerjide en az 20 gigavat kurulu güce ihtiyaç olduğunu söyledi.

Akkuyu’nun kapasitesinin 4,8 gigavat olduğunu ancak ikinci ve üçüncü nükleer santrallere de ihtiyaç olduğunu belirten Bayraktar, “Rosatom da Sinop’ta planladığımız nükleer enerji santraline büyük ilgi gösteriyor” diye konuştu.

Yenilenebilir enerji alanının da teknolojik gelişmelerle birlikte rekabetçi hale geldiğini aktaran Bayraktar, “En önemlisi, pazara rekabetçi, düşük maliyetli ve güvenilir enerjiyi tedarik etmek. Nükleer enerji planlarımız da buna uyumlu görünüyor ve bunun böyle devam edeceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.