Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG Açıkladı: Bir Dava Daha TÜİK Aleyhine Sonuçlandı

Enflasyon verileriyle davaların öznesi olan TÜİK, ENAG’a açtığı davaları kaybetti. Mahkeme sürecine ilişkin ENAG’tan açıklama geldi.
ENAG Açıkladı: Bir Dava Daha TÜİK Aleyhine Sonuçlandı
HABER GİRİŞ

Enflasyon hesaplamalarında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aksine yüzde 100’ün üzerinde rakamlara ulaşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), hakkında açılan davalara ilişkin açıklama yaptı. Bağımsız ekonomist ve akademisyenlerin yer aldığı ENAG, Twitter üzerinden paylaştığı açıklamasında TÜİK’in çok defa açtığı davalara açıklık getirdi.

Açıklamada, enflasyon verileri nedeniyle TÜİK’in açtığı davaların hepsinin ENAG lehine sonuçlandığı söylendi.

Enflasyon sepetini kamuoyuyla paylaşmayan TÜİK’in vatandaşların yaşadığı hayat pahalılığını verilerinde açıkça yansıtmadığı söylendi.

Açıklamada, “TÜİK de halk da ENAG da ve hatta davalarda karar veren değerli hukuk insanları da verilerin doğru olmadığını, doğru sunulmadığını çok iyi biliyor” denildi.

2020 yılının Eylül ayından beri her ay hesaplaması yapılan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinde kullanılan fiyat listesindeki tüm ürünlerin fiyat değişiminin günlük olarak ele alındığı, aylık ve yıllık bazdaki artışların kamuoyunun bilgisine sunulduğu hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu süreçte halka gerçek enflasyon verilerini sunmayı hedefledikleri belirtilen Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ENAG Sürekli bir şekilde TÜİK tacizine uğramış, defalarca dava edilmiştir. An itibariyle tüm davalar ENAG lehine sonuçlanmıştır. Tüm devletin asli görevlerinin başında halkı doğru (istatistiklerle) bilgilendirmesi gelir. Hayat pahalılığı açıkça verilere yansımıyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın