Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Zengin 500 Kişinin %83’ü Yılbaşından Bu Yana Para Kaybetti

Tüm dünyayı etkileyen ve dengeleri alt üst eden koronavirüs krizi, milyarderler cephesinde de çarpıcı değişiklikler yaratıyor. İşte en zengin 500 ismin servetlerindeki son durum;
En Zengin 500 Kişinin %83’ü Yılbaşından Bu Yana Para Kaybetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs salgını tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken son verilere göre toplam vaka sayısı 1 milyon 700 bini geçti. 103 binin üzerindeki ölüm sayısı endişeleri artırırken faaliyetler de neredeyse durma noktasına geldi.

Dünya Ticaret Örgütü küresel ticaretin bu yıl yüzde 13-32 arasında küçülebileceğini öngörürken IMF Başkanı salgının 2008 krizinden çok kötü ve benzeri olmayan bir ekonomik krize yol açtığını söyledi.

ABD’deki işsiz sayısı tarihi seviyelere yükselirken ve FED ekonomiyi desteklemek için bilançosunu artırmayı sürdürürken milyarderler cephesinde de çarpıcı gelişmeler yaşanıyor.

En zengin 500 insanın servetini takip eden Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde yer alan verilere göre çoğu zengin 11 Nisan 2020 itibariyle yılbaşından bugüne para kaybetmiş.
Milyarderler Endeksi YTD 11 Nisan 2020 Değişim
Kaynak: The Bloomberg Billionaires Index

Koronavirüs kaynaklı yavaşlama zenginler kulübünü de etkilerken yalnızca 83 zenginin yılbaşından bu yana net servetinde artış kaydettiği görülüyor. Geriye kalan yaklaşık yüzde 85’lik kısmın ise düşüş yaşadığı anlaşılıyor.

Yılbaşından bugüne servetini artıranların başında aynı zamanda dünyanın en zengini olan Jeff Bezos gelirken ikinci sırada ünlü girişimci Elon Musk yer alıyor. Kasım 2019’da 109 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates’in birinciliğe yükseldiği listede ikinci sırada yer alan Bezos, 11 Nisan’da 125 milyar dolarlık servetin sahibi.

GCM Yatırım Banner
Yılbaşından bugüne serveti en çok artan üçüncü isminse Singapur’dan sağlık sektöründen Li Xiting’in olması dikkat çekiyor.

Li Xiting Korona Nedeniyle Servetine Servet EklediMedikal ürün tedarikçisi firmanın sahibinin bu kadar para kazanmasının nedeni ise koronavirüs salgını. Çünkü Mindray hisseleri 1 Ocak’ta 180 yuan civarındayken 4 Nisan’da 261 yuan oldu.

Çin’in en zenginlerinden biri olan ve tarım başta olmak üzere çeşitli sektörlerde yer alan Liu Yonghao da servetine 3,73 milyar dolar ekleyerek Singapurlu zengini takip etti. İlk beşteki son isim ise yine sağlık sektöründen gelen tıbbi cihaz üreticisi Xu Hang oldu.

Li Xiting gibi Mindray’in kurucu ortaklarından olan Hong Kong milyarderi Xu Hang, koronavirüsün etkisiyle yılbaşından bu yana cüzdanına 3,66 milyar dolar ekledi.

Xu Hang Koronavirüs Serveti 3,66 Milyar Dolar EklediServetini artıranlar milyarderlerin sektörlerine bakıldığında sağlık hizmetleri dikkat çekerken diğerleri arasında göze çarpanlar teknoloji, yiyecek-içecek, finans ve emlak oldu. Uzun sürre dünyanın en zengini olan ve kısa süre önce koronavirüs açıklamalarıyla gündeme gelen Bill Gates ise yıl başından bu yana 9,16 milyar dolar kaybetti.

Fransız iş adamı Bernard Arnault, telekomünikasyon sektöründen Meksikalı iş insanı Carlos Slim, İspanya’nın en zengini Amancio Ortega, petrokimya şirketi Reliance Industries’in başkanı Mukesh Ambani, ünlü yatırımcı Warren Buffett ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg yılbaşından bugüne servetinden en çok kaybedenler oldu.

En büyük kaybı veren Bernard Arnault’un CEO’su olduğu LVMH’nin hisselerine bakıldığında yılbaşında 419 euro olduğu 9 Nisan’da ise 347 eurodan kapandığı görülüyor.
LVMH Hisse Değişimi
Kaynak: Yahoo! Finance

Endeksin ilk 10 sırasında yer alan Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffett, Bernard Arnault, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer, Larry Ellison, Larry Page, Amancio Ortega ve Sergey Brin’den yalnızca Bezos, Ballmer, Ellison yılbaşından bu yana servetine ekledi.

İlk 10’daki yer alan diğer 7 milyarderin toplam kaybı ise 92,5 milyar dolara ulaşıyor. Salgının yakın zamanda sona ermeyeceğine kesin gözüyle bakılırken süper zenginler cephesinde daha pek çok değişimin yaşanacağı anlaşılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.