Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Yüksek Kar Artışı Hangi Bankada Olacak?

Ziraat Yatırım yılın son çeyreğinde bankacılık sektörü kurumlarının çoğunda kar azalması beklerken, en yüksek artış beklediği ismi açıkladı.
En Yüksek Kar Artışı Hangi Bankada Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şirketlerin bilanço dönemi bankalar öncülüğünde gelecek haftadan itibaren başlıyor. Aracı kurumlar ve ekonomistler bilanço beklentilerini paylaşmaya başladı. Bu yıl enflasyon muhasebesine geçilmesi nedeniyle uygulamadan muaf finans şirketleri dışındaki firmalar için belirlenen finansal tablolarını açıklama süreleri uzatıldı.

Dün Garanti BBVA Yatırım’ın bankacılık sektörüne dair beklentilerini sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise Ziraat Yatırım tarafından yayımlanan 2023 yılı dördüncü çeyrek bilanço beklentilerine yer vereceğiz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine dikkat çeken kurum, sektörün karının 2023 yılının son çeyreğinin ilk iki ayında, bir önceki çeyreğin ilk iki ayına göre yüzde 3,7, bir önceki yılın aynı dönemindeki ilk iki ayına göre yüzde 5,8 oranında arttığını ve 96,7 milyar TL olduğunu belirtti.

Bankacılık sektörünün TL cinsi kredilerinde üçüncü çeyreğe yakın bir artış, yabancı para kredilerinde ise kur artışının etkisiyle yüzde 9,9 oranında artış olduğuna dikkat çekildi.

Ziraat Yatırım, Vakıfbank’ta ayrılan serbest karşılık nedeniyle daha yüksek karşılık gideri yazılmasını bekliyor. Halkbank’ta ise düşük karşılık gideri öngörülüyor. Operasyonel giderlerde enflasyondaki görüntüyle birlikte artış beklenirken, iştirak gelirlerinin ve tahsilatların karlılığı desteklemeye devam etmesi tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Bankaların Toplam Karında Yüzde 15 Düşüş Bekleniyor

Bankaların Toplam Karında Yüzde 15 Artış Bekleniyor
Kaynak: Ziraat Yatırım

Yapılan tahminlere göre bankaların toplam karının 2022 yılının son çeyreğine kıyasla yüzde 15’e, 2023 yılı üçüncü çeyreğine kıyasla ise yüzde 19’a yakın azalması bekleniyor.

Değerlendirme kapsamında yer alan bankalar arasında en yüksek kar artışının Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası’nda (TSKB) olması bekleniyor. Net karda yıllık artış oranının yüzde 44,6, çeyreklik artış oranının yüzde 9,9 olması tahmin ediliyor. TSKB hisse fiyatı saat 11.14’te yüzde 0,26 düşüşle 7,79 lirada seyrederken, yıllık artış oranı yüzde 72 oldu.

Garanti Bankası ve Vakıfbank’ta hafif kar artışı öngören kurum, takipte yer alan diğer bankalardan ise kar daralması olmasını bekliyor. En yüksek karı ise Garanti Bankası’nın açıklayacağı düşünülüyor.

Yukarıdaki tabloda yer alan bilgilere göre Garanti Bankası’nın (GARAN) net karının yıllık bazda yüzde 22,4, çeyreklik yüzde 4,2 artması bekleniyor. Kar artışı beklenen üçüncü banka ise Vakıfbank oldu. Yıllık bazda yüzde 16,6, çeyreklik olarak ise yüzde 3’lük kar artışı olacağı düşünülüyor.

Diğerlerinde kar daralması beklenirken, 2023 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla Akbank’ın net karında yüzde 40, İş Bankası’nda yüzde 29,6, Halkbank’ta yüzde 67,4, Yapı Kredi Bankası’nda yüzde 6,8 düşüş olması tahmin ediliyor.

Bu veriler doğrultusunda bankacılık sektörünün toplam net karının yıllık olarak yüzde 14,6, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 18,8 oranında azalacağı düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.