Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankaların Bilanço Dönemi Başlıyor! Beklentiler Nasıl?

Gelecek hafta itibarıyla başlayacak olan bilançolara ait beklentilerini açıklayan Garanti Yatırım, bankalarda ortalama yüzde 22 kar daralması öngörüyor.
Bankaların Bilanço Dönemi Başlıyor! Beklentiler Nasıl?
HABER GİRİŞ

Şirketlerin bilanço sezonu başlıyor. Bankalar arasında ilk rapor 29 Ocak’ta Garanti Bankası’ndan gelecek. Ardından 1 Şubat’ta Akbank, 2 Şubat’ta Yapı Kredi Bankası’nın sonuçları açıklanacak. Garanti BBVA Yatırım bugün yayımladığı bir raporda, bankacılık sektörü için 2023’ün son çeyreğine dair beklentilerini paylaştı.

Kurum, bankaların karında yılın son çeyreğinde yüzde 22 düşüş olmasını bekliyor. Karlılığı aşağı çeken en büyük etkenin tüketici fiyat endeksli (TÜFE) tahvil getirileri ve swap eklenmiş net faiz marjının daralması olduğu belirtildi.

Özellikle yılın son aylarında hızlanan mevduat faizlerinin bankaların net faiz marjlarını baskıladığı, komisyon gelirleri artan kredi kartı faizlerinin destekleyici olduğu ifade edildi. Yılın son çeyreğinde bankaların karlılığını destekleyen bir diğer unsurun ise düşük vergi oranları olduğu kaydedildi.

Sadece İki Bankada Kar Artışı Bekleniyor

Sadece İki Bankada Kar Artışı Bekleniyor
Kaynak: Garanti BBVA Yatırım

Yapılan değerlendirmede kapsamda yer alan bankalardan Vakıfbank (VAKBN) ve Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB) dışında kalanlarda kar artışı beklenmediği açıklandı. Vakıfbank’ın kredi makasının 6 puan artmasının karlılığı desteklediği belirtildi.

TSKB’nin azalan TÜFE gelirlerini artan kredi marjları ile telafi edebildiği söylendi. Bu beklentilerde TSKB’de yüzde 5, Vakıfbank’ta yüzde 7’lik net kar artışı beklendiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Akbank’ın (AKBNK) net karında yüzde 30, Halkbank’ta yüzde 33, İş Bankası’nda (ISCTR) yüzde 15 ve Yapı Kredi Bankası’nda (YKBNK) ise yüzde 33 net kar daralması öngörülüyor.

Yapılan açıklamada, “Akbank’ın net karı bu çeyrekte özelikle düşük TÜFE kağıt getirileri neticesinde aşağı geliyor. İş Bankası’nda marj tarafında henüz net bir toparlanma yok, zayıflık devam ediyor. Yapı Kredi artan mevduat maliyetlerinden dolayı kredi makası negatif tarafta yer almaya devam ediyor.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.