Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Fazla Maaş Artışını Hangi Sektör Yapacak?

Gözler asgari ücret görüşmelerine çevrilirken, şirketlerin çalışanları için yapacağı zam planları da netleşti. Hangi sektör ne kadar artış düşünüyor?
En Fazla Maaş Artışını Hangi Sektör Yapacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca çalışan asgari ücretin 2024 yılında ne kadar olacağını merak ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 11 Aralık’ta yapacak. Farklı artış oranlarına göre tahminler art arda gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl sadece bir kez zam yapılacağını açıklaması moralleri biraz bozdu.

Bugün Kabine toplantısı yapılacak. Toplantının en önemli ana gündem maddesi ise asgari ücret meselesi olacak. Milyonlarca kişi enflasyon farkının yanında refah payının verilmesini de istiyor.

AKP tarafından gelen kulis bilgisine göre ise parti üyeleri yüzde 50 artış yapılması gerektiğini düşünüyor.

Peki şirketler, yani işveren tarafı ne istiyor?

Maaş Artış Beklentileri 2023
Kaynak: Dunya Gazetesi

Şirketlere danışmanlık veren Mercer’in 2023 Ücret ve Yan Haklar Araştırması raporu yayımlandı. 14 sektörden 1.744 firmanın katıldığı araştırmada, şirketler asgari ücretin belirlenmesinin ardından 2024 yılında ücretlerde ortalama ne kadar artış yapacağını ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

Buna göre 2024 yılı için firmalar ücret artışını ortalama yüzde 50 olarak tahmin ediyor. Bunların yüzde 59’u yılda bir kez zam yapmayı planlıyor. Yüzde 33’lük kısmı iki kez, yüzde 8’lik kısmı ise üçten daha fazla artırmayı düşünüyor.

En yüksek zam yapması beklenen sektör yüzde 71’le sigorta oldu. Onu yüzde 64’le otomotiv distribütörleri, yüzde 62’yle otomotiv tedarik sanayi, yüzde 60’la kimya ve yüzde 56’ya üretim izliyor.

Geçen yılın son çeyreğinden, bu yılın Eylül ayına kadar olan zaman diliminde en fazla maaş artışı yapan sektör yüzde 115’le lojistik olurken, onun hemen arkasından yüzde 114’le perakende, yüzde 108’le enerji sektörü geldi.

Mercer Türkiye ve Doğu Akdeniz Kariyer Bölge Lideri Şadiye Azışık Kılcıgil, pandemi sonrası meydana gelen ekonomik dalgalanma ve yüksek enflasyonun getirdiği zorluklara dikkat çekerek, firmaların öngördüğü ücret artışının ortalama yüzde 50 olarak tespit edildiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.