Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Televizyona En Çok Reklam Veren Sektör Gıda, Marka ise Hepsiburada Oldu

Medya Takip Merkezi tarafından 11 Kasım-17 Kasım tarihlerinde yapılan reklam analizi sonuçları açıklandı. Gıda ile ticaret zirve için kapışırken, en çok reklam veren markalar da dikkat çekti.
Televizyona En Çok Reklam Veren Sektör Gıda, Marka ise Hepsiburada Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından yapılan 11 Kasım 2019-17 Kasım 2019 tarihli reklam ölçümleme sonuçları açıklandı. MTM’nin 14 televizyon kanalını baz alarak yaptığı reklam ölçümlemesinde, en çok reklam veren ilk 15 sektöre ulaşıldı.

Sonuçlar, televizyon reklamlarında gıda ile ticaret arasındaki kıyasıya rekabetin devam ettiğini gösterirken verilen reklam sayıları da pazarın büyüklüğü ve önemi hakkında fikir verdi. Ayrıca ölçümleme, reklamlarda en fazla bulunan markalarla da gündeme geldi.

Medya Takip Merkezi’nin ölçümlemesi, Türkiye’de en çok reklam veren ilk 15 sektörü belirledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Verilen reklam sayılarına göre televizyon reklamlarına en fazla yatırım yapan sektör gıda oldu. 11 Kasım-17 Kasım arasında 8 bin 315 adet reklam veren gıda sektörü birincilikle alanı domine dereken, ticaret sektörü 4 bin 209 adetle ikinciliğe yerleşti. Lider gıda piyasası ile ticaret sektörü arasında neredeyse iki kat fark olması dikkat çekti.

Söz konusu tarihler arasında en çok reklam veren üçüncü sektör kozmetik olurken, onun ardından ev temizlik ürünleri ve kişisel bakım geldi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Listede de görüldüğü gibi birincilikte iddialı olan gıda ile ilk beşte yer alan diğer dört sektör arasında kayda değer açıklık vardı. Öte yandan, 2,3, 4 ve 5’te yer alan sektörlerin reklam adetleri birbirine yakın gerçekleşti. 5’te yer alan kişisel bakımın ardından iletişim teknolojileri, mobilya, inşaat/emlak, takı/mücevherat, sağlık, finans, otomotiv, turizm, tekstil/deri ve yayıncılık oldu.

Aynı tarihlerde reklamlarda en fazla bulunan markalar da belirlendi.

GCM Yatırım Banner
Kısa süre önce Denizbank ile imzaladığı anlaşmayı duyuran Hepsiburada, haftalardır yaptığı yatırımın karşılığını aldı ve 1370 adet reklamla liderliğini sürdürdü.

En Çok Reklam Veren Marka Hepsiburada Ardından sırasıyla Turkcell, Vodafone, Eti Gıda, Duru, Molfix, Trivago, Etstur, Şok Market, A101, Altınbaş, Zen, Sprite, Calgon ve Prima geldi.

Ancak iş en fazla süre yayınlanan liderliğe geldiğinde sıralama değişti. 47.975 saniye ile birinciliğe yerleşen Turkcell’in ardından Eti Gıda, Trivago, Etstur, Hepsiburada, Vodafone, Duru, Eti Maden İşletmeleri, sahibinden.com, Digiturk, Zen, Vakıfbank, Molfix, Yeşilay, Coca-Cola geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.