Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Emtia Devi Türkiye Üzerinden Binlerce Ton Rus Bakırı Aldı

Glencore'un, Türkiye üzerinden İtalya'ya ihraç edilen yaklaşık 5 bin ton Rus bakırı alımı gerçekleştirdiği ileri sürüldü. Detaylar haberin içerisinde;
Emtia Devi Türkiye Üzerinden Binlerce Ton Rus Bakırı Aldı
HABER GİRİŞ

Emtia ticareti devi Glencore’in, Temmuz 2023’te Türkiye üzerinden İtalya’ya ihraç edilen binlerce ton Rus bakırı satın aldığı kaydedildi. Böylece, üçüncü ülkeler üzerinden yapılan sevkiyatların Avrupa’nın Rus mallarına olan gerçek bağımlılığını gölgelediği vurgulandı.

Financial Times’ın (FT) incelediği gümrük belgeler ve fotoğraflara göre Glencore, Rusya’nın Ural Madencilik ve Metalurji Şirketi (UMMC) tarafından üretilen ve Temmuz’da Türkiye’den İtalya’nın Livorno limanına ihraç edilen en az 5 bin ton bakır levhayı satın aldı.

Glencore’un Yaptırımları İhlal Ettiğine Dair Bir İşaret Yok

Rusya’nın Ukrayna işgalinin ardından Rus metalleri ticaretine ilişkin genel bir yaptırım olmasa da savaşın başlamasından bu yana bazı üreticilere kısıtlamalar getirildi.

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) geçen yıl UMMC yöneticilerine yaptırım uyguladı ancak şirketin kendisine yaptırım uygulamadı. ABD de Temmuz ayında UMMC’ye yönelik daha geniş yaptırımlar uyguladı.

FT haberinde, Glencore’un yaptırımları ihlal ettiğine dair bir işaretin olmadığının altını çizdi. Ancak söz konusu ticaretlerin, Avrupa’nın kritik mallar konusunda Rusya’ya bağımlılığının yanı sıra Türkiye’nin bir aktarma merkezi olarak artan rolünü gösterdiğini vurguladı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Ham Petrol Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.