Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emlak Sektöründe Marka Başvuruları Bir Ayda 5’e Katladı

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayımlanan marka bülteni incelenerek emlak ve gayrimenkul sektöründeki hareketliliğe dikkat çekildi. İşte detaylar;
Emlak Sektöründe Marka Başvuruları Bir Ayda 5’e Katladı
HABER GİRİŞ

Son dönemde sektörler arasındaki hareketlilik gayrimenkul ve konut piyasasında öne çıkarken Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akbulut, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayımlanan Şubat ayı marka bültenini yorumladı.

Aylık yayımlanan marka bültenini inceleyen Akbulut, Şubat’ta emlak alanında 579 markanın bültene çıktığını bu rakamınsa 2 bin 527 olarak kayıtlarda yer aldığını bildirdi. Böylece yaklaşık 5 kattan fazla artış gerçekleştiğine işaret etti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli afetin deprem gerçeğini yeniden hissettirdiğini belirten Akbulut, bu sebepten güvenli bölgelere yönelik taleplerin arttığını söyledi. Bazı sektörlerde ise bu durumun marka başvurularına yansıdığına işaret etti.

Deprem Bölgesinden Güvenli Bölgeler Doğru Hareketlenme Mevcut

Gayrimenkul piyasasının son dönemde hareketlendiğini vurgulayarak, özellikle deprem riski yüksek olan bölgesinden güvenli bölgelere doğru bir hareketlenmenin olduğunu paylaştı.

Bu duruma bağlı olarak emlak ve gayrimenkul piyasasına da yönelimin artığına ifade eden Akbulut, depremle ilgili teknolojilere yönelik ticarileştirme çalışmalarının hızlandığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Akbulut açıklamasında, “Sismik izolatörler, depremi önceden haber veren erken uyarı sistemleri başta olmak üzere bu alanda bize gelen başvurularda ciddi artışlar var.” dedi.

İnşaat firmalarının da yapmış olduğu marka başvurularında artış olduğunu bildiren Akbulut, inşaat firmalarının özelinde Şubat’ta 1333 başvuru yaparken rakamın Mart’ta 5 bin 974’e çıktığını ekledi. Bu rakamın bir ayda neredeyse dört katına çıktığının altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.