Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilere Cumhuriyet İkramiyesi! Çiftçiler Şokta

Şemsi Bayraktar, tarım sektöründe çalışanların büyük çoğunluğunun emekli olduğunu söyleyerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Emeklilere Cumhuriyet İkramiyesi! Çiftçiler Şokta
HABER GİRİŞ

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için emeklilere bir defaya mahsus verilecek olan 5 bin liraya ilişkin Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar açıklamalarda bulundu. Bayraktar, tarım sektöründe çalışanların büyük çoğunluğunun emekli olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu emeklilere 5 bin liralık ödeme, çalışan emeklilere verilmeyecek.

Emekli olan çiftçilere işaret eden Bayraktar da, emeklilere yapılacak olan bir defaya mahsus 5 bin liralık ödemeden muaf tutulması hakkında görüntülü basın açıklaması yaptı.

Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar sebebiyle emeklilerin enflasyondan korunması için çıkarılan 7464 sayılı Kanun ile emekli olanlara bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılmasına karar verildiğini anımsattı.

Söz konusu düzenlemeden emekli olan çiftçilerin yararlanamadığını söyleyen Bayraktar, “7464 sayılı Kanun ile emekli maaşı bağlananlardan herhangi bir işyerinde veya kendi nam ve hesabına çalışmaya devam edenlerin bu ödemeden yararlanamayacağı da hükme bağlandı.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Çiftçi Emeklilerinin Yaş Ortalaması: 58

Türkiye’de tarım sektöründe çalışan çiftçilerin yaş ortalamasının 58 olduğunu paylaşarak, tarım sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğunun emekli olduğunu vurguladı.

Emekli çiftçilerin 5 bin lira ikramiyeden mahrum edilmemesi gerektiğini altını çizerek, tarım BAĞ-KUR ve diğer meslek gruplarından emekli olan çiftçilerin emekli olunca tarımsal arazisini ve hayvanını satmadığını belirtti.

Çiftçilerin genel olarak en düşük emekli maaşıyla ayakta durmaya çalıştığını dile getirerek, aynı zamanda arazilerini ekip, işleterek, ek kazanç sağlamaya çalıştığını bildirdi. Çiftçilerin 7464 sayılı Kanun’la verilecek olan 5 bin lirayı almayı beklediğini ifade etti.

Üretim Maliyetleri Yükseldi

Tarım sektörünün yapısal sorunlarının, son yıllarda hızla artan girdilerdeki fiyat artışlarının ve doğal afetlerin çiftçilerin üretim maliyetlerini yükselttiğini belirtti.

Yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, 2022 yılı itibarıyla tarımın gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) içerisindeki payının yüzde 6 buçuk olduğunu kaydetti.

2022 yılında 4,6 milyon kişiye istihdam sağlayan tarım sektörünün, 29,8 milyar dolar ihracat yaparak 6,6 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini ekledi.

Çiftçiler Üretimden Vazgeçmemeli

Bayraktar açıklamasında, tarım sektörünün 306,3 milyar lira bitkisel üretim ile 108,6 milyar lira hayvansal üretim değerine ulaştığına değindi.

Söz konusu olumlu göstergelere rağmen tarım sektörünün emektarları olan çiftçilerin, Türkiye ortalamasının üçte biri oranında kişi başı gelir elde ettiğine işaret etti.

Tarım ve gıdanın gittikçe stratejik önemini artırdığına vurguda bulunan Bayrakta, gelecekte çiftçilerin üretimden vazgeçmemesi için gelirinin artırılması ve desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Bu amaç doğrultusunda emekli olmasına rağmen üretimle Türkiye’ye katkı sağlayan çiftçilerin beklentilerinin karşılanması gerektiğini paylaşan Bayraktar, şöyle konuştu;

“7464 sayılı Kanunla çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin liralık ödeme, çoğu çiftçimizin aldığı destekten fazladır. Emekli çiftçilerimiz başta olmak üzere tüm çalışan emeklilere 5 bin lira ödeme yapılmalıdır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.