Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilere 5 Bin TL Teklifi Yasalaştı! Diğer Maddeler Ne?

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren, çalışan emeklilere 5 bin TL verilmesini içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. İşte detaylar;
Emeklilere 5 Bin TL Teklifi Yasalaştı! Diğer Maddeler Ne?
HABER GİRİŞ

Çalışan emeklilere 5 bin TL verilmesini öngören teklif, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Ödemelerin birkaç gün içinde hesaplara yatması bekleniyor. Hükümet yetkilileri tek seferlik ikramiyelerin yıl sona ermeden yapılacağını aktarmıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışan emeklilere 5 bin lira verilmesini sağlayacak yeni düzenlemeyi içeren kanun teklifinin yasalaştığını, ilgili Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından en kısa süre içinde emeklilerin banka hesaplarına yatırılacağını duyurdu.

Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 4 milyon 680 bin emekliye ikramiye ödemesi yapılacak.

Yasadaki Diğer Maddeler

  • Kur Korumalı Mevduat (KKM) ve katılım hesaplarına uygulanan kurumlar vergisi istisnasının süresi 31 Aralık 2023’ten 30 Haziran 2024’e kadar uzatılıyor.
  • Teklifle birlikte sosyal içerik üreticileri, metin, görüntü, ses, video gelirleri gelir vergisinden müstesna olacak. Vergi borçlarına karşılık gayrimenkul alınmasına yönelik maddenin uygulama süresi 31 Aralık 2028’e kadar uzatılacak
  • Yurt dışında verilen mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kayıt tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon gibi bazı hizmetler ile yabancılara verilen eğitim ve sağlık hizmetlerinden elde edilen kazançların tamamının, takvim yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilmesi gereken tarihe kadar Türkiye’ye transfer edilesi şartı getirilerek, indirim oranı yüzde 50’den yüzde 80’e çıkarılacak.
  • Yabancı para cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan gelirler ve Döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen faiz gelirleri oranlarını yüzde 40 artırma konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki tanınacak.
  • Cep telefonlarındaki asgari maktu vergi tutarının yeniden değerleme oranı ile güncellemesine yönelik düzenleme yapıldı. Ayrıca uygulamanın süresi 31 Aralık 2033 tarihine kadar uzatıldı.
  • Petrol Piyasasında yanıltıcı belge düzenleme veya kullanmayı kapsayan eylemler sebebiyle haklarında kesinleşmiş mahkumiyet bulunanlara lisans verilmeyecek.
  • Finansal problem yaşayan işletmelerin borçlarını yeniden yapılandırabilmelerini sağlayan mevcut yasa hükmünün uygulama süresi, düzenlemenin yayımlanmasının ardından 2 sene daha uzatılacak.
  • Özelleştirme kapsamında kamu iktisadi kuruluşları ve müesseseleri, kamu bankaları, belediyeler ve bunlara ait tüzel kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim ve primine yönelik borçlarına karşılık gayrimenkul alınmasını sağlayan uygulamanın süresi 31 Aralık 2023’ten 31 Aralık 2028’e kadar uzatıldı.
  • 1 Ocak 2014 öncesine ait olup ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri ve gecikme zammı gibi alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek. Düzenleme, 31 Aralık 2023’ten itibaren geçerli olacak.

Torba kanun teklifinin kabul edilmesinin ardından TBMM, 16 Ocak tarihine kadar tatile girdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.