Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler Zammı Yeterli Bulmadı! Açlık Sınırının Altında

TÜED Genel Başkanı Ergün, Erdoğan'ın en düşük emekli aylığını 10 bin liraya yükseltmesini yetersiz bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Emekliler Zammı Yeterli Bulmadı! Açlık Sınırının Altında
HABER GİRİŞ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında duyurduğu emekli aylıklarında yüzde 5’lik ilave artış hakkında açıklamada bulundu.

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildiğini anımsatan Ergün, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 5 ilave artış yapılarak yüzde 42,6’ya çıkarıldığını hatırlattı.

En düşük emekli aylığına yapılan bu artışın, milyonlarca emeklinin geçimini sağlamak için yetersiz olduğunun altını çizdi. 10 bin liraya yükseltilen en düşük emekli aylığının, 14 bin lira olarak hesaplanan açlık sınırının bile altında olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçmiş dönemde açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarına göre en düşük emekli aylığına yapılan zammın enflasyonun gerisinde kaldığını vurguladı.

Enflasyona göre Zam Yapılmadı

TÜİK rakamı bile baz alınsa en düşük emekli aylığının 10 bin 318 lira olması gerekeceğini ifade ederek, en düşük aylık ödemesinin 7 bin 500 lira yapıldığı Nisan-Aralık 2023 döneminde TÜFE artışının yüzde 46,3 düzeyinde olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda da en düşük emeli aylık ödemesinin 10 bin 972 lira olması gerektiğini vurguladı.

Ergün açıklamasında, en düşük emekli aylığı ile SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları arasındaki makasın kapatılması gerektiğine de işaret etti.

Emeklilerin beklentilerini karşılayacak yeni bir düzenleme yapılması için çağrıda bulunan Ergün, şu şekilde konuştu;

“Sayın Cumhurbaşkanımız ve yüce Meclisimizden beklentimiz, konunun tekrar değerlendirilmesi ve emeklinin zorlu yaşam mücadelesinde bir nebze de olsa nefes alabilmesini sağlayacak yeni bir düzenlemenin hayata geçirilmesidir.”

Ergün, Temmuz ayı beklenmeden emekli aylıkları arasında oluşan makasın da bir an evvel kapatılmasını talep etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın