Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliye Müjde Geldi mi? Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçerek gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Emekliye Müjde Geldi mi? Erdoğan’dan Önemli Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 1 buçuk aylık aranın ardından önemli konuları değerlendirmek Beştepe’de toplandı. Milyonlarca vatandaş, SSK ve Bağ-kur emeklisine gelecek ek zam haberine odaklandı.

Kabinede emekli maaşının yanı sıra enflasyon ve fahiş fiyatla mücadeleye yönelik konular da masaya yatırıldı. Ayrıca toplantının bir diğer gündem maddesi de Türkiye’nin terörle mücadele kapsamında yürüttüğü kritik operasyonlar oldu. Suriye ve Kuzey Irak ile yurt içinde terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarla birlikte İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları da ele alındı.

Emekliye Zam Açıklaması

Vatandaşların refah düzeyini yükseltmek için canla başla çalıştıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı, gelecek dönemlerde çalışanları enflasyona ezdirmeme sözünü tutmaya devam edeceklerini bildirdi.

16 milyon emekliye 5 bin lira ödeme gerçekleştirdiklerini, bundan 16 milyon emeklinin yararlandığını ifade etti.

SSK ve Bağ-Kur emeklisi maaşlarına yüzde 5 ek artış yapacaklarını belirtti. Böylece Ocak 2024 maaş artış oranının yüzde 42,6 seviyesine çıktığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

SSK ve Bağ-Kur emeklisi maaşlarına yüzde 5 ek artış yapacaklarını belirtti. Böylece Ocak 2024 maaş artış oranının yüzde 42,6 seviyesine çıktığını açıkladı.

Bütçe imkanlarını zorlama pahasına olsa da emeklileri asla darda bırakmadıklarını, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranının yüzde 42,6’ya çıktığını belirtti. Emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkardıklarını bildirdi.

Amaçlarının bu vesileyle emeklilerin hayat kalitesini artıracak yeni hizmetleri devreye almak olduğunu vurguladı.

Emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkardıklarını bildirdi. Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerin yıllık maaş artış oranlarının 2024 Temmuz’da eşitleneceğini duyurdu.

“Dış Ticaret Açığı Kapanıyor”

Cumhurbaşkanı, 2023’te ihracatta hedeflerin üzerine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdıklarını hatırlattı. Dış ticaret açığında gözle görünür kapanma olduğunu, turizm sektöründe de 2023 rakamlarının çok iyi geleceğinin anlaşıldığını aktardı.

Mali disiplinden elbette taviz vermeyeceklerini, deprem sebebiyle artan harcamalara rağmen bütçe açığını öngörülen seviyenin altında tutmayı başardıklarını kaydetti.

“Büyümeye Devam Edeceğiz”

Ekonomide bölgesel ve küresel krizler nedeniyle ortaya çıkan yansımalarla boğuşulan 2023 yılının geride kaldığını ifade etti. Türkiye olarak kendi hedeflerine sıkı sıkıya bağlı kalarak yatırım, üretim, istihdam ve cari fazla yoluyla büyümeye devam edeceklerini söyledi.

İstihdamda 32 milyon kişiyle tarihin en yüksek seviyesini yakaladıklarını, yüzde 9’a düşürdükleri işsizliği daha da indirmeleri gerektiğini vurguladı. Deprem bölgesinde işyerlerinin kurs ve programlarla ilgili yükümlülükleri kaldırdıklarını anımsattı ve 2024 yılı için işveren yükümlülük süresinin 1 kat, istihdam taahhüdünün ise yüzde 30 olarak uygulanacağını belirtti.

Hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadele konusunda milletin yardımını beklediklerini, bu meselenin teknik boyutu kadar psikolojik boyutunun da önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin risk priminin düşmesi, yabancı yatırımcıların piyasalara ilgisinin artması ve derecelendirme kuruluşlarının görünümü çevirmesi gibi pek çok işaretin Türkiye’nin olumlu yönde olduğunu gösterdiğini belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Mood’y’s, 13 Ocak 2024 tarihinde Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit ederken görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

Terör Açıklaması

Erdoğan, teröristlerle girdiği çatışmalarda şehit düşen kahramanlara Allah’tan rahmet diledi ve şehit yakınlarına taziyelerini sundu.

Hava hareketleri neticesinde 78 teröristi etkisiz hale getirdiklerini belirtti ve terör örgütüne ait 60 kritik altyapı ve mühimmat tesisinin imha edildiğini paylaştı. Yıl başından bu yana 465 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

Türkiye’yi bir terör koridoruyla kuşatma senaryolarını yırtıp attıklarını, teröristlerin zulümleri sebebiyle göç edecek göçmenlerin kendi topraklarında kalmasını gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Irak’ta veya Suriye’de eli kanlı teröristler var olduğu sürece içlerinin rahat etmeyeceğini söyleyen Erdoğan, Türk milletinin canını yakan terör eylemlerinin kaynağı olan Kuzey Irak dağlarını güvenli hale getirene kadar operasyonların devam edeceğini bildirdi.

Gündemlerinde mazluma el uzatma ve düşenin elinden tutma olduğunu vurguladı. Gece gündüz demeden Türkiye Yüzyılı için koşturduklarını belirtti. Kabine olarak eğitimden sağlığa, kültür sanattan dış politikaya, aileden spora kadar programlarını adım adım hayata geçirdiklerini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın