Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekli Maaşı Zammında Ters Orantı Planı Var

Emeklilerin ve prim mağduriyeti yaşayanların beklediği düzenlemenin detayları paylaşıldı. Ayrıntılar haberde...
Emekli Maaşı Zammında Ters Orantı Planı Var
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) dün itibarıyla başlayan 28. dönem 2. yasama yılında ele alınacak ilk konu başlıklarının emeklilere maaş zammı ve Bağ-Kur’luların yüksek primi olması bekleniyor.

7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının iyileştirilmesi için masaya refah payının getirilmesi planlanıyor.

Sabah gazetesinin aktardığına göre emekli aylıklarına verilecek zam oranı ters orantı içerecek. Böylece maaşı düşük olan emeklilere daha yüksek zam oranı verilecek.

Sigorta Kolu Fark Etmeksizin Prim Şartı Eşit Olacak

Bağ-Kur’luların priminin SSK’lılarınkine eşitlenmesi meselesi de Meclis’in yoğun gündemine alınacak. Sayıları yaklaşık 1 milyonu bulan küçük esnaf ve çiftçinin yükünü azaltmak için 9 bin olan prim sayısı 7200’e çekilecek.

Sigorta kolu fark etmeksizin 7200 günü tamamlayanlar emekli olabilecek. Kısmi emeklilikte de prim sayısı eşitlenecek. Buna göre Bağ-Kur’da kısmi emeklilik için 5400 gün olan prim şartı SSK’lılarda olduğu gibi 4500 güne inecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın