Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekli Aylığında En Düşük Rakam Ne Olacak? Olası Düzenlemeler

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi refah payını içeren ek maaş zammını bekliyor. Beklentiler şu şekilde…
Emekli Aylığında En Düşük Rakam Ne Olacak? Olası Düzenlemeler
HABER GİRİŞ

Yeni yılın gelmesiyle beraber milyonlarca emeklinin maaş zammı belli oldu. TÜİK tarafından geçen yıla ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, memur ve memur emeklisinin maaş artış oranı yüzde 49,25, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artış oranı ise yüzde 37,57 olarak gerçekleşti.

Bu artışa ek olarak emeklilere refah payı verilmesi için alternatifler içeren bir çalışma yapılıyor. Çalışmanın yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulması bekleniyor. Sabah’ta yer alan habere göre ekonomi yönetimi emeklilere refah payı verilmesine yönelik çalışma yapıyor.

Daha önce yapılan düzenlemelerde, emekliler arasındaki zam farkı tartışma konusu olmuş ancak bu fark 1-2 puan düzeyindeydi. Son dönemde ise Emekli Sandığı ile SSK, Bağ-Kur emeklileri arasındaki zam farkı 11.68 puana kadar yükseldi.

Geçen yıl yapılan düzenleme ile tüm kesimlere yüzde 30 zam yapılmış ve en düşük maaşta eşitleme uygulanmıştı. Ek olarak refah payı hayata geçirilmişti.  Temmuz ayında 7 bin 500 liraya çıkarılan en düşük emekli aylığının artırılması için de yasal düzenleme yapılacak. Bu düzenleme ile en düşük emekli aylığının 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor.

Yapılacak düzenleme ile dar gelirlilerin özellikle de en düşük emekli maaşıyla yaşamaya, evini geçindirmeye çalışanların elektrik, doğalgaz faturalarındaki vergiden feragat edilebileceği belirtiliyor. TBMM’nin 16 Ocak’ta çalışmaya başlaması ile beraber düzenlemenin gündeme gelmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın