Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’ın Twitter İlgisi Sonrası Tesla Hisseleri Yüzde 35 Düştü

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, Nisan ayından bu yana Twitter'ı satın almakla ilgileniyordu. Bu süreçte Tesla hisseleri büyük kayıplar yaşadı. Ayrıntılar haberde...
Elon Musk’ın Twitter İlgisi Sonrası Tesla Hisseleri Yüzde 35 Düştü
HABER GİRİŞ

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, Nisan ayından bu yana mikro blog sitesi  Twitter’ı satın almakla ilgileniyordu. Bu süre içerisinde elektrikli araç üreticisi Tesla’nın hisseleri büyük kayıp yaşadı. Şirket hisseleri o dönem 330 dolar seviyesindeyken, geçen zaman içerisinde 207 dolara kadar geriledi.

Bu yüzde 35’lik bir değer kaybı anlamına geliyor. Aynı dönemde Nasdaq endeksinde ise yüzde 18’lik bir düşüş kaydedildi. Tesla, hissedarlara bilgi yaymak için uzun süredir Twitter’a ve Elon Musk’ın oradaki büyük takipçisine güveniyor.

Musk bunu tüm şirketlerini, ürünlerini ve kendi imajını ücretsiz olarak tanıtmak için kullanıyor. Musk, Twitter’ı yönetmek için çoğu otopilot ve diğer yazılım mühendisleri olmak üzere 50′den fazla Tesla çalışanını ve diğer birkaç güvenilir danışman ve diğer işletmelerinden destekçilerini yetkilendirdi.

5Twitter’da takipçilerine sosyal ağın tek yöneticisi ve CEO’su olarak pozisyonunun geçici olduğunu söylemesine rağmen, bu koltuğa kimin oturacağını söylemedi.

Tesla ve diğer otomobil üreticilerinin hisse grafiği
Kaynak: CNBC

Tesla çalışanlarının programlarının nasıl bölüneceğini, Twitter ve Tesla’ya olan sorumluluklarının nasıl ödendiğini veya ilişkilendirildiğini henüz açıklamadı. Musk’ın Nisan ayında Twitter anlaşmasını duyurmasından bu yana Tesla’nın hisse senedi düşüşü, otomobil üreticisi emsallerinden çok daha keskin bir şekilde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Hisse senetlerindeki düşüş trendi, ABD’de enflasyonun tarihi zirvelere ulaşmasının ardından geldi. Bu süreçte Federal Rezerv agresif faiz artırımları gerçekleştirdi. Kasım ayının ilk haftasında yapılan son toplantıda 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.