Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk “Özgürlük Vaadini” Askıya Aldı!

Her adımıyla gündemde yer alamaya devam eden Elon Musk'ın, bazı gazetecilere yönelik aldığı karar tepki çekti. İşte Detaylar..
Elon Musk “Özgürlük Vaadini” Askıya Aldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyarder isim Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından bu yana her hareketi çok konuşulmaya devam ediyor. Kasım ayının sonlarında Twitter’da askıya alınan yaklaşık 62 bin hesabı tekrardan açma sürecini başlatan Musk, son olarak bazı gazetecileri hedef alarak hesaplarını askıya aldı.

Twitter’ın yeni sahibi Musk, gazetecilerin hesaplarının askıya alınmasına yönelik  sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu:

“Bütün gün beni eleştirmek sorun değil ama gerçek konumumu ifşa etmek ve ailemi tehlikeye atmanız sorun.”

Bunun ardından aralarında The New York Times, Washington Post, CNN ve Voice of America muhabirlerinin de bulunduğu bazı gazetecilerin hesapları askıya alındı.

“Hesapların Askıya Alınması Endişe Verici”

Yaşanan gelişmelerin ardından Washington Post’un Genel Yayın Yönetmeni Sally Buzbee, gazetenin muhabirinin Twitter hesabının derhal eskiye getirilmesi konusunda çağrıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Konuya ilgili paylaşımda bulunan Buzbee, hesapların askıya alınmasının Twitter’ın ifade özgürlüğüne adanmış bir platform olarak yürütme iddiasını doğrudan baltaladığını belirtti.

Hesapların askıya alınmasıyla ilgili bir açıklama da CNN’den geldi. Muhabirlerin hesabının düşüncesizce ve haksız yere askıya alınmasının endişe verici olduğu ifade edildi. Twitter’da istikrarsızlığın arttığını ve kullanan herkes için büyük bir endişe kaynağı olduğu belirtildi. Şirketten açıklama istediklerini buna göre ikili ilişkinin tekrardan değerlendirileceğini kaydetti.

Musk’ın daha önce özel uçuşlarıyla ilgili kamuoyuna bilgi veren bir hesabı askıya almıştı. Hesabın sahibini dava açmakla tehdit etmişti.

Elon Musk, Twitter’ı satın almasından sonra “kuş özgür kaldı” notunu paylaşmıştı. Bu paylaşımına  AB Komisyonunun iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton’dan ““Avrupa’da kuş bizim kurallarımıza göre uçacak” cevabı gelmişti.

Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra yaptığı bu paylaşımla özgürlük vaadi vermesi, basın mensuplarının  hesaplarının askıya alınması ile birbirini tutmadı. Özellikle son zamanlarda Twitter’ın eski yönetiminin, paylaşılan içeriklere nasıl müdahale ettiğine dair ifşalarına karşın kendisinin bu hareketi tepki çekti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.