Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk, FED’in Faiz Artırımlarının Endişe Verici Olduğunu Söyledi

Milyarder isim Elon Musk, FED’in faiz politikasını eleştirdi ve geri adım atması gerektiğini söyledi. Detaylar şöyle...
Elon Musk, FED’in Faiz Artırımlarının Endişe Verici Olduğunu Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkan enflasyon için Federal Rezerv, aylardır agresif faiz artırımları uyguladı. Bu durum dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk’ın tepkisini çekti. Musk, FED’in faiz artırımlarını endişe verici olarak tanımladı ve bu oranların en kısa sürede düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Girişimci, sektörden fon çıkışının neden olduğu satış baskısındaki artışa dayanamayan finansal piyasaların zayıf durumuna atıfta bulundu. Musk paylaşımında, “Trend endişe verici. Fed’in faiz oranlarını acilen indirmesi gerekiyor. Şiddetli bir durgunluk olasılığını büyük ölçüde artırıyorlar.” ifadelerini kullandı.

ABD’de yükselen oran ile birlikte, hisseler, kriptolar ve altın gibi pek çok yatırım aracı büyük bir düşüş içerisine girdi. Bireysel yatırımcılar daha çok hazine tahvili gibi ürünlere yöneldiler.

Son zamanlarda, aralarında Ark Invest’ten Cathie Woods’un da bulunduğu çok sayıda fon yöneticisi, çoğunlukla yüksek teknoloji yatırımlarına odaklanan varlıkların feci düşüşüne atıfta bulunarak, mali düzenleyiciyi şahin duygularını sakinleştirmeye ve bir sonraki FOMC toplantısında baskıyı hafifletmeye çağırdı.

Aktif faiz artırım döneminde, ABD dolarının yabancı para birimleri karşısındaki performansını takip eden endeks DXY, 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve düzenleyicinin eylemlerinin etkinliğini gösterdi. Bu durum Bitcoin ve hisse senetlerinde derin düşüşleri beraberinde getirdi.

GCM Yatırım Banner

FED bu yıl içerisinde yaptığı 6 toplantısında faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu toplantıların son 4’ünde 75 baz puanlık agresif faiz artırımları uygulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.