Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elektrik Fiyatında Yeni Dönem: Fiyatlar Artıyor

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, elektrikte azami uzlaştırma fiyatı mekanizması 1 Ekim itibarıyla sona eriyor.
Elektrik Fiyatında Yeni Dönem: Fiyatlar Artıyor
HABER GİRİŞ

Elektrik fiyatının belirlenmesinde daha önce önemli bir uygulama hayata geçirilmişti. Azami uzlaştırma adı verilen uygulama ile elektrik fiyatının belirlenmesinde tasarruf sağlanıyordu. Süresi uzatılan bu uygulamanın sonlandırılacağı öğrenildi.

Bloomberg HT’ye konuşan sektör kaynakları, elektrikte azami uzlaştırma fiyatı uygulamasının, 1 Ekim tarihinden itibaren sona erdirileceğini aktardı. Uygulama Mart sonunda 6 ay uzatılmıştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen azami uzlaştırma fiyatları, maliyetlerde oluşan yükseliş ve düşüşler takip edilerek güncelleniyor. Serbest piyasada oluşan bedeller ile azami uzlaştırma fiyatları arasındaki fark ‘destekleme bedeli’ olarak bir araya getiriliyor.

Toplanan gelir, tüketicilerin elektrik tüketimlerine yönelik olarak kullanılıyor ve piyasada oluşan fiyat artışlarına ilişkin tasarruf yapılabiliyor. Sektör kaynakları, uygulamanın sona ermesi ile beraber azami uzlaştırma fiyatlarının elektrik faturalarına yansıyabileceğini aktardı.

Sanayi ve Ticarethane Abonelerine Zam

Diğer yandan sanayi ve ticarethane aboneleri için 1 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere elektrik kullanım bedeline zam yapılacak. Konut aboneleri için bir artış kararı alınmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin elektrik kullanım bedellerinde yüzde 20 artış uygulanacak.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

100 kwh tüketimde mesken abonesi için fatura bedeli 150 TL olarak sabit kalacak. Elektrik fiyatlarında en son artış 1 Eylül 2022 tarihinde yapılmıştı 1 Nisan 2023’de ise fiyatlarda yüzde 15’lik indirime gidilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.