Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Electronic Arts İş Gücünün Yüzde 6’sını Azaltma Planını Açıkladı

Oyun devi Electronic Arts, işten çıkarma planı yapan diğer şirketler arasına katılıyor. Ayrıntılar geliyor…
Electronic Arts İş Gücünün Yüzde 6’sını Azaltma Planını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Video oyun şirketi Electronic Arts, iş gücünün yüzde 6’sını azaltacağını duyurdu. Şirket işten çıkarmadan 800 kişinin etkileneceğini ve bununla beraber ofis alanında da azaltmaya gidileceğini belirtti.

Electronics Arts CEO’su Andrew Wilson, “Portföyümüze daha fazla odaklandıkça, stratejimize katkıda bulunmayan projelerden uzaklaşıyor, gayrimenkul kullanımımızı gözden geçiriyor ve bazı ekiplerimizi yeniden yapılandırıyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderilen bir dosyaya göre şirket, 170 ila 200 milyon dolar arasında değişen değer düşüklüğü ücretleri almayı bekliyor. EA, yeniden yapılandırma planıyla ilgili eylemlerin Eylül ayı sonuna kadar büyük ölçüde tamamlanmasını hedefliyor.

Wilson, EA’nın etkilenen çalışanlara kıdem ve sağlık hizmeti sağlayacağını söyledi ve işten çıkarmaların çeyreğin başlarında başladığını belirtti. Mart 2022′deki üç aylık bir dosyalamaya göre EA’nın 13.000′e yakın çalışanı vardı. Ocak ayında şirket, üç aylık gelir tahminlerini tutturamadı ve gelecek döneme dair beklentilerini düşürdü.

Finans Direktörü Christopher Suh, kazanç çağrısında EA’nın özellikle işe alma hızına odaklanacağını söylemişti. Layoffs.fyi’de yer alan verilere göre 500′den fazla şirkette 155.000′den fazla teknoloji endüstrisi çalışanı 2023′te işini kaybetti.

GCM Yatırım Banner

ABD’de enflasyonun tarihi yüksekliklere çıkması, Federal Rezerv’in sıkı faiz politikasını hayata geçirmesine neden oldu. Bu durum sonrası aralarında Amazon, Meta, Microsoft başta olmak üzere pek çok şirket iş gücünü azaltmak durumunda kaldı.

Yapılan bir diğer araştırma, ABD’de Ocak-Şubat arası dönemde işten çıkarmaların 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koymuştu. Araştırmaya göre 180.000’den fazla işten çıkarmanın üçte birinden fazlası teknoloji sektöründe gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.