Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Disney İşten Çıkarma Planı Çerçevesinde Metaverse Bölümünü Kapattı

Eğlence şirketi Disney, giderlerini azaltmak amacıyla, metaverse operasyonlarını durdurma kararı aldı. Ayrıntılar geliyor…
Disney İşten Çıkarma Planı Çerçevesinde Metaverse Bölümünü Kapattı
HABER GİRİŞ

ABD’de yüksek enflasyon ve faiz oranlarındaki artış, pek çok dev şirketin iş gücünü azaltma planını beraberinde getirdi. Bu kapsamda eğlence devi Disney, küresel iş gücünün yüzde 3’üne denk gelen 7 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Plan iki aylık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilecek.

Wall Street Journal’de yer alan bir habere göre işten çıkarma planının bir parçası olarak metaverse bölümü kapatılacak. Metaverse bölümünün 50 kadar üyesi, daha geniş tüketici ürünleri birimini yöneten Michael White dışında işten çıkarılacak.

Metaverse bölümü, Disney izleyicilerinin hikayeleriyle etkileşim kurması için yeni yollar yaratmak üzere Şubat 2022’de oluşturulmuştu.

Rapora göre, işletme giderlerini ve personel sayısını azaltma kararı, maliyet düşürme fırsatları bulmak için McKinsey & Company ile yapılan istişarenin ardından geldi. Olumsuz ekonomik koşullar ve dinleme sektöründe artan rekabet, karara yol açan iki ana faktördü.

Hem Disney’in eski hem de şimdiki CEO’ları Bob Chapek ve Robert Iger, bir zamanlar metaverse’in çok yüksek bir yatırım fırsatı olduğunu belirtmişti. Disney’de işten çıkarmada asıl dalganın Nisan ve yaz aylarında gelmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Şirketin halihazırda 220 bin çalışanı bulunuyor ve bu iş gücünün 166 bini ABD ofislerinde istihdam ediliyor. Yüksek faiz oranlarının bir parçası olarak Amazon, Google, Meta’nın aralarında olduğu pek çok dev şirket, işten çıkarma planlarını hayata geçirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.