Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Ocak-Şubat Arası İşten Çıkarmalar 14 Yılın En Yükseğine Çıktı

İstihdam şirketi Challenger, Gray & Christmas tarafından yapılan yeni bir araştırma, geride kalan iki ayda işten çıkarmalarda yaşanan büyük artışa dikkat çekti.
ABD’de Ocak-Şubat Arası İşten Çıkarmalar 14 Yılın En Yükseğine Çıktı
HABER GİRİŞ

ABD’de artan enflasyon ve Federal Rezerv’in sıkılaştırmaya yönelik politikaları, şirketlerin işten çıkarma faaliyetlerindeki artışı beraberinde getirdi. Ocak ve Şubat aylarında ABD şirketlerinin işten çıkarmaları, açıklanan 180.000’den fazla işten çıkarmanın üçte birinden fazlasının teknoloji sektöründen kaynaklanmasıyla 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

İstihdam şirketi Challenger, Gray & Christmas’ın raporuna göre, yalnızca Şubat ayında ABD’deki işten çıkarmalar 77.770 oldu ve bu, bir yıl önce açıklanan 15.245 işten çıkarmanın beş katından fazla artışı temsil ediyor.

Firmanın kıdemli başkan yardımcısı Andrew Challenger, rapora dair, “Şu anda, kesintilerin ezici bir kısmı teknolojide yaşanıyor. Tüketici harcamaları ekonomik koşullarla eşleştiği için perakende ve finans sektöründe de kesintiler yaşanıyor” değerlendirmesini yaptı.

Teknoloji Sektöründe İşten Çıkarma Rüzgarı

Google’ın çatı şirketi Alphabet, Meta, Microsoft, PayPal, ve daha pek çok teknoloji şirketi, belirsiz bir ekonomik görünümün ortasında harcamaları kısmak ve marjları korumak amacıyla bu yıl binlerce kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Varlık yönetimi şirketi Alliance Bernstein’ın baş yatırım yetkilisi James Tierney, bu şirketlerin birçoğunun açıkladığı işten çıkarmaların, yatırımcılar için memnuniyetle karşılandığını ve maliyet yapısını doğru boyutlandırmanın piyasada ödüllendirildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, şirketleri daha fazla işçi çıkarmaya zorlayabilecek beklenti üstü yüksek ve daha hızlı faiz artırımlarının gelebileceği mesajını yineledi.

Rapora göre ABD firmaları Şubat ayında 28.830 işçi almayı planladıklarını açıkladı. Bu bir yıl öncesine göre yüzde 87’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.