Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

El Salvador’un Bitcoin Portföyü Eriyor! Bukele’nin Yanlışı Neydi?

Bitcoin'i resmi para birimi ilan eden El Salvador, amiral kripto para biriminin son dönemdeki düşüşlerinden oldukça ciddi boyutta etkilendi. Detaylar haberde;
El Salvador’un Bitcoin Portföyü Eriyor! Bukele’nin Yanlışı Neydi?
HABER GİRİŞ

Tartışmalı bir şekilde Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin portföyü son zamanlarda yeni bir düşük seviyeyi test etti. Son gelen verilere göre Nayib Bukele önderliğinde oluşturulan Bitcoin portföyünün zararı 55 milyon dolara ulaştı.

Son Bitcoin alımını 1 Temmuz tarihinde gerçekleştiren Bukele’nin portföyü şu an için dolar maliyet ortalamasının yüzde 50’den fazla altında seyrediyor.

Bitcoin satın alımlarının çoğunun, kripto para biriminin zirveye yakın olduğu ya da boğa piyasası döneminde yapılmış olması şimdiki tabloyu ortaya çıkaran en önemli etkenlerin başında geliyor.

El Salvador, Eylül ve Aralık 2021 dönemi arasında sekiz geniş çaplı Bitcoin alımı gerçekleştirdi. Ortalama giriş ise 55.000 dolar civarlarında oldu. Bu süreçte düzenli bir şekilde devam eden satın alma serisi, Bitcoin aniden 30.000 dolar fiyat aralığına düştüğünde sona erdi.

45 Bin Dolar Kurtarır mı?

Son 80 BTC alımını yaklaşık 20.000 dolar seviyesinden gerçekleştiren Bukele, hesaplamalara bakılırsa, El Salvador’un Bitcoin’ini yeniden karlı hale getirmek için kripto para biriminin fiyatının 45.000 doların üzerine çıkmasını ummak durumunda.

GCM Yatırım Banner

Cevabı Aranan Soru: Bukele Neyi Yanlış Yaptı?

Devlet Başkanı Bukele tarafından seçilen uzun vadeli Dolar Maliyet Ortalaması stratejisi (DCA), finansal varlıklara maruz kalmanın en tutarlı ve kullanımı kolay yöntemlerinden biri olmaya devam ediyor.

Ne yazık ki Bukele, Bitcoin rallinin zirvesindeyken mevcut sermayenin çoğunu eritti. Başkanın kendisi ve analistleri, 2018’de de görülen pazardaki duruma rağmen potansiyel yüzde 70’lik geri dönüşü öngöremedi.

Uzmanlara göre DCA stratejisini kullanmanın daha doğru bir yolu, mevcut kayıplar karşılanana kadar her işlemin değerinin aynı veya önceki satın alımın biraz üzerinde kaldığı bir dizi planlanmış Bitcoin alımı şeklinde olmalıydı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın