Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

El Salvador’dan Bitcoin için Nihai Adım: Tahvil İhracı Başlıyor

Bitcoin’i resmi olarak tanıyan ilk ülke olan El Salvador, uzun zamandır beklenen tahvil ihracı yasasını onayladı. Ayrıntılar geliyor...
El Salvador’dan Bitcoin için Nihai Adım: Tahvil İhracı Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin’e ilgisi ile bilinen ve yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador’dan, yeni bir adım daha geldi. El Salvador Parlamentosu, uzun zamandır beklenen dijital menkul kıymetler yasasını onayladı.

Böylece ülkede Bitcoin tahvil ihraç dönemi başlıyor. Yasa oy çokluğu ile geçerken, bazı üyeler Bitcoin tahvillerinin halkın yararına olmadığını savunarak buna karşı çıktı. Kasım 2021’de El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, o yılın başlarında Bitcoin destekli tahviller yoluyla 1 milyar dolar toplamayı planladığını duyurdu.

Toplanan para diğer şeylerin yanı sıra, ülkenin aktif volkanları tarafından üretilenler de dahil olmak üzere yalnızca yenilenebilir enerjiye dayanan bir Bitcoin madenciliği endüstrisini desteklemeye yönelik olacak. Tasarı kısa süre içerisinde Volkan Tahvilleri olarak adlandırıldı.

Piyasa Koşulları Tasarıyı Erteledi

Tasarının hayata geçirilmesi için Mart 2022 için planlanmış olsa da, geçen yılki acımasız Bitcoin ayı piyasası nedeniyle tahvil ihracının birkaç kez ertelenmesi gerekti.

El Salvador, Bitcoin’i resmi olarak kabul etmesinden bu yana pek çok farklı görüşe maruz kaldı. Kripto topluluğu atılan bu adımı memnuniyetle karşılarken, IMF’nin aralarında olduğu pek çok finans kurumu eleştiride bulundu.

GCM Yatırım Banner

Tahviller kripto borsası Bitfinex tarafından desteklenecek. Bu hamle ile El Salvador’un devlet borcunun ödenmesi amaçlanıyor. Ayrıca Bitcoin Şehri’nin inşa edilmesinde finansman olarak kullanılacak. Tahviller aracılığı ile ülkenin 1 milyar dolar toplaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın