Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

El-Erian: FED’in Faizi Pas Geçmesi Büyük Hata Olabilir

FED’in her zaman savunduğu daha fazla veriye bağlı kalma politikasına atıfta bulunan ünlü ekonomistten çarpıcı bir değerlendirme geldi.
El-Erian: FED’in Faizi Pas Geçmesi Büyük Hata Olabilir
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) iki gün süren toplantının ardından bu akşam Türkiye saati ile 21.00’de faiz kararını açıklayacak. Piyasanın geneli yüzde 5,25 olan politika faizinin değiştirilmeyeceğini düşünüyor. Dün açıklanan enflasyon verisi de bu beklentiyi yükseltti.

Amerika’da işgücü piyasasının hala güçlü olması, Temmuz toplantısında faiz artışı yapılabileceği beklentisini canlı tutuyor. FED’in tarihine bakıldığında genelde seri bir şekilde artırım veya düşüş yapılmış.

Genelde faiz hamlesine ara verilmeden hareket ettiği görülse de istihdamın artmaya devam etmesi, Temmuz’da ya da bir sonraki toplantıda artışlara devam etme eğiliminde olacağı yönünde değerlendirmelerin yapılmasını sağlıyor.

Financial Times’ta yer alan habere göre FED yetkilileri on yıllardır en yoğun faiz artırımlarının etkilerini değerlendirmek için daha fazla veriye ihtiyaç duyuyor.

Mohamed El-Erian: Daha Fazla Veriye İhtiyaç Var

Üst düzey ekonomist Mohamed El-Erian, FED’in bugün faiz artırımını pas geçmesi durumunda büyük bir hata yapacağı konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner

FED’in, bugüne kadar faiz kararı alırken her zaman açıklanacak olan verilere baktıklarını, enflasyonla ilgili daha fazla şey görmeleri gerektiğini söyledi.

Bu konuya dair kaygılarını dile getiren Erian, ek bir aylık verinin FED’in değişken gecikmelerle hareket eden bir politika aracının etkilerine ilişkin anlayışını önemli ölçüde artırmasının olası olmadığını söyledi.

Son açıklanan verilerin sürekli “verilere bağlı olmak” vurgusu yapan bir merkez bankasının faiz artışını desteklediğini söyledi. Erian bu sözüyle hala sıcak olmaya devam eden işgücü piyasasının önümüzdeki aylarda faiz konusunda bir karar alınması zorunluluğu getirebileceğine vurgu yaptı.

Haberde, FED’in art arda 10 faiz artırımına zorlanmadan önce 2021’in çoğu ve 2022’nin ilk çeyreği için enflasyon tehdidini yanlış değerlendirmiş olabileceği, kamuoyundaki duruşunda ve politika güvenilirliğinde önemli bir erozyon yaşadığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.