Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomiye Güven Mayıs’ta Artarak Düşüş Trendini Bozdu

TÜİK açıkladı! Ekonomiye güven Mayıs'ta yükselerek üç aylık düşüşü tersine çevirirken genel kötümserlik devam etti. İşte detaylar;
Ekonomiye Güven Mayıs’ta Artarak Düşüş Trendini Bozdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomiye güven, enflasyondaki artış, Türk lirasındaki değer kaybı ve küresel gelişmelerle düşüşü sürdürüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan son rapora göre Mayıs ayı ekonomik güven endeksi, üç aylık düşüş dizisini tersine çevirse de rakam 96,7 ile 100 değerinin altında kaldı.

Ocak’taki 100,8 değerinin ardından sürekli azalan ekonomiye güven, Mayıs’ta da eşiğin üzerine çıkamadı. Ekonomik güven endeksinde 100 değerinin altında kalan rakamlar, genel kötümserlik anlamına geldiği için olumsuz duyarlılık sürdü.

Nisan’da yüzde 1,1 oranında azalarak 94,7 değerini alırken bu 11 ay içindeki en düşük değer olmuştu.

Mayıs’ta Tüketici, Hizmet ve Perakende Ticaret Sektörü Güvenlerinde Artış Oldu

Mayıs’ta Tüketici, Hizmet ve Perakende Ticaret Sektörü Güvenlerinde Artış Oldu
KAYNAK: TÜİK

Ekonomik güven endeksi Mayıs’ta yüzde 2,1 oranında artarak 96,7 değerine yükselirken bu; tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

GCM Yatırım Banner

En çok artış, yüzde 6,1’le 121,7’ye yükselen hizmet sektörü güven endeksinde oldu. Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında artarak 121,4 değerini alırken bir önceki aya göre Mayıs ayında tüketici güven endeksi yüzde 0,4 oranında artarak 67,6 değerini aldı.

Ancak reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,7 azalarak 107’ye, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,2 oranında azalarak 81,6’ya geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.