Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomiye Güven Haziran’da Düşüş Gösterdi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında ekonomik güven endeksi, aylık bazda yüzde 3,3 oranında azaldı.
Ekonomiye Güven Haziran’da Düşüş Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Her ay yayımlanan verilere göre ekonomik güven endeksi Haziran ayında yüzde 3,3 azalarak, 93,6’ya indi.

Tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait toplam 20 alt endeksin hesaplanmasıyla oluşturulan ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması kötümserliği işaret ediyor.

Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde tüketici güven endeksi yüzde 6,2 oranında azalarak 63,4’e, reel kesim güven endeksi yüzde 2,2 oranında azalarak 104,6’ya, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,7 azalarak 119,6’ya, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,3 azalarak 118,7’ye geriledi.

İnşaat sektöründe ise güven endeksi yüzde 1,7 oranında artış göstererek 83,0 değerini aldı. Tüketici güven endeksi 63,4 ile tarihindeki en düşük seviyeye geriledi.

Ekonomiye Olan Güven Mayıs’ta Artmıştı

Geçen ay yayımlanan rapora göre ekonomik güven endeksi Mayıs’ta, yüzde 2,1 artışla 96,7 değerine yükselmişti. Söz konusu artış tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki toparlanmadan kaynaklandı.

GCM Yatırım Banner

Yüksek tüketici fiyatları ve rekor seviyelere çıkan enflasyon vatandaşın ekonominin düzeleceğine dair inancının da her geçen gün azalmasına yol açıyor. Nefes aldırmayacak duruma gelen fiyatlar karamsarlığı yükseltirken, endeksin 100 değerinden uzaklaşmasını sağlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın