Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlerin Haziran Ayı Sanayi Üretim Beklentisi Açıklandı

Ekonomistler Haziran ayı sanayi üretim endeksine yönelik tahminleri açıkladı. Detaylar haberde...
Ekonomistlerin Haziran Ayı Sanayi Üretim Beklentisi Açıklandı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2023 dönemi sanayi üretim endeksinde yıllık bazda yüzde 0,2, aylık bazda 1,1’lik artış gerçekleştiğini açıklamasından sonra ekonomistlerden Haziran ayına yönelik değerlendirmeler geldi.

Foreks Haber’in düzenlediği ankete katılan 7 ekonomist TÜİK tarafından 10 Ağustos Perşembe günü açıklanacak olan Haziran ayı sanayi üretim endeksine yönelik tahminlerini açıkladı.

Buna göre Haziran ayı takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi medyan tahmini yüzde 1,90’lık, arındırılmamış yıllık sanayi üretimi tahmini ise yüzde 4,95’lik düşüş oldu.

Ekonomistlerin tahminleri yıllık sanayi üretimi için ortalama tahmin takvim etkisinden arındırılmış veride yüzde 1,47’lik, arındırılmamış veride ise yüzde 6,25’lik düşüş oldu.

Bunun yanında aylık sanayi üretimi medyan beklentisi ise yüzde 2,20’lik düşüş olarak kayda geçti. Ekonomistlerin en yüksek ve en düşük tahminleri yüzde 2,20’lik artış ve yüzde 3,00’lük düşüş seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Mayıs ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 2,1 artış yönünde bekleniyordu. Açıklanan oran ise yüzde 1,1’lik artış olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın