Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlerden Ekim Ayı Sanayi Üretim Endeksi Tahmini Geldi

TÜİK tarafından 11 Kasım'da açıklanacak olan sanayi üretim endeksine yönelik ekonomistlerden tahminler geldi. Detaylar haberde...
Ekonomistlerden Ekim Ayı Sanayi Üretim Endeksi Tahmini Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayında sanayi üretim endeksinin aylık bazda yüzde 0,1 azaldığını, yıllık bazda ise yüzde 4 arttığını açıklamıştı. Ekonomistlerin Ekim ayına yönelik beklentisi açıklandı.

Foreks Haber anketine katılan 9 ekonomist, takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi medyan tahmini yüzde 2,0’lik, arındırılmamış yıllık sanayi üretimi tahmini ise yüzde 2,9’luk artış oldu.

Ekonomistlerin ortalama tahmini takvim etkisinden arındırılmış veride yüzde 2,1, arındırılmamış veride ise yüzde 3,2’lik artış oldu. Takvim etkisinden arındırılmış veride en yüksek tahmin yüzde 2,8, en düşük tahmin ise yüzde 1,7’lik artış olarak kayda geçti.

Arındırılmamış veride ise yıllık beklenti yüzde 5,9-1,2 aralığında oldu.

Ekonomistlerin sanayi üretimi endeksi için Eylül ayı beklentisi yüzde 4,9’luk artış olmuştu. TÜİK, Ekim ayı sanayi üretim endeksini 11 Kasım Pazartesi günü saat 10’da açıklayacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.