Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler OVP’yi Yorumladı: Mümkün Değil

Ekonomistler, bugün detayları açıklanan Orta Vadeli Program hakkında değerlendirmelerini paylaştı. Dikkat çeken yorumlar yapıldı. İşte detaylar;
Ekonomistler OVP’yi Yorumladı: Mümkün Değil
HABER GİRİŞ

Türkiye ekonomisine yönelik beklentilerin paylaşıldığı Orta Vadeli Program (OVP), gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Cevdet Yılmaz, OVP’de belirlenen enflasyon, büyüme, istihdam ve işsizlik hedeflerini gün içinde kamuoyuna duyurdu.

Ekonomistlerin, vatandaşların ve piyasaların yakından takip ettiği OVP açıklamalarına yönelik tepkiler gecikmedi. Bloomberg HT’ye katılan ekonomistler hedeflerle ilgili yorumlarını paylaştı. OVP’de enflasyon hedefi 2023’te yüzde 65, 2024’te yüzde 33 olarak belirlenmişti.

“Mümkün Değil”

Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu, OVP’nin sunumunun Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

İlk defa böyle bir uygulama ile karşılaşıldığını vurgulayan Saygılıoğlu, OVP’de TÜFE için yıl sonu tahmininin yüzde 65 olduğunu belirtti. Bunun ciddi bir tespit olduğunu aktardı ve “Enflasyonun 2024 sonunda yüzde 33’e düşmesi matematiksel olarak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“Çok Kolay Değil”

Denizbank Başekonomisti Serhan Salman, OVP ile kendi hesaplarının birçoğunun örtüştüğünü, falat büyüme ve enflasyon kısmında bazı farklılıklar olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun 2024’te yüzde 33’e düşmesinin “çok kolay” olmayacağını vurguladı. Salman, yabancı yatırımcıların OVP raporuna pozitif bakacaklarını sözlerine ekledi.

“Oldukça Olumlu Buldum”

JPMorgan Chase Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik, 2024 – 2026 dönemini kapsayan OVP’nin şimdiye kadar gördükleri en gerçekçi OVP’lerden biri olduğunu paylaştı.

Raporun yatırımcıya güven veren bir plan içerdiğini belirten Akçelik, 2024 için büyüme tahminlerinin OVP’nin biraz daha altında olduğunu aktardı.

Faiz artırımlarının devamının geleceğini düşündüklerini, Türkiye’nin 2023’te yüzde 4,5 büyüyeceğini hesapladıklarını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.