Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Özarslan: Bu Piyasada Yatırımcılar Daha Dikkatli Olmalı

Ekonomist Taner Özarslan, yatırımcılara uyarıda bulunarak borsanın genel durumu hakkında değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
Ekonomist Özarslan: Bu Piyasada Yatırımcılar Daha Dikkatli Olmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sparta&Co Kurucu Ortağı Taner Özarslan, borsadaki son gelişmelere yönelik değerlendirmede bulunarak önemli açıklamalar yaptı. Yatırımcılara yönelik uyarıda bulunarak ekonomideki politikalar hakkında yorumda bulundu.

Nasıl bir Ekonomi TV’ye katılan ekonomist Taner Özarslan, ilk olarak borsaya gelen yatırımcılar hakkında konuştu.

Borsada yatırımcı sayısının 4 milyona çıkmasının muhteşem bir gelişme olduğunu belirten Özarslan, 37 senede 1 milyon yatırımcı olduğunu söyledi. Söz konusu yeni rakamın bir rekor olduğunu dile getirdi.

Rakamın 4 milyona çıkmasının sebebini ise koin piyasasında ciddi sayıda yatırımcı birikmesi ve sonrasında koinlerdeki hızlı düşüş ile borsaya bakmaları olarak açıkladı.

“Bazı Hisseler Ederin Çok Üzerinde İşlem Görüyor”

Hisse senetlerinin daha cazip olduğunu ifade eden Özarslan, bunun oranını 2022’de yüzde 5’den, yüzde 15,9’a çıktığını bildirdi. Borsadaki fiyatların seviyesi hakkında konuşan ekonomist Özarslan, bazı hisselerin ederinin çok üzerinde işlem görebildiğini söyledi. Kesinlikle sat tavsiyesinin verilebileceği 200-300 hisse senedinin olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Defter değerinin 3 katının üzerindeki şirketlerin, özvarlığının 3 katından işlem görüyorsa bir hisse senedi soru işareti olduğunu bildirdi.

Özarslan, “Birbirlerine hisse senedi fiyatının hep yükselmesi gerektiğini iddia eden bir yatırımcı kitlesi oluştu. Hiçbir şeyin fiyatı sonsuza dek yükselmez. Mutlaka bir eder fiyatı vardır.” diyerek konuştu.

“Bu Piyasada Yatırımcılar Daha Dikkatli Olmalı”

Bu piyasada yatırımcıların daha dikkatli olması gerektiğini söyleyerek profesyonellerin dahil yanılabildiğini kaydetti. “Madem yükseliyorsa piyasa ben de alayım fonuma diyor. Sonra fiyat düşünce duruyor, nasıl böyle bir hata yaptım, muhtemelen gaza geldik diyor. Bunun benzerini biz 2000’li yılların başında Dotcom krizinde de yaşamıştık. 2008’deki finansal krizde de yaşadık.” açıklamasında bulundu.

Seçim dönemi para ve maliye politikalarında seçim ekonomisi uygulandığını belirten Özarslan, para politikasında ciddi bir gevşeklik olduğunu dile getirdi. TCMB’nin enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğunu fakat bunun bu yıl olmayacağının açık olduğunu bildirdi.

Ekonomist Özarslan, “Kur ve para politikası normalleşirse, ortodoks politikalar uygulanmaya başlandığı anda borsa geriler. Ve ciddi bir gerileme olur. Çünkü son dönemde faizler ve döviz düşük olduğunu için borsaya gelenler tekrar güvenli limana dönmeye başlarlar. Bu da borsayı aşağı doğru çeker.” diyerek konuştu.

“Karar 2022’de Alınsaydı Bireysel Yatırımcılar Daha Çok Kazanırdı”

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) en son gerçekleştirdiğini değişikliğe yönelik konuşan ekonomist Özarslan, “SPK, Özel fonlara, portföy yönetim şirketlerine, belirli kaideleri sağlamıyorsan öyle özel kişiye verilemez dedi. Ondan sonra yeni bir halka arz gerçekleşmedi.” dedi.

Böylece tahsisatlı da olsa biraz daha makul, tüm gerçek yatırım fonlarına bir dağılım gerçekleşeceğini dile getirdi. Bu kararın 2022’nin başında alınmış olsaydı bireysel yatırımcıların daha çok kazanabileceğini vurguladı.

Bilanço dönemine dair beklentiler hakkında konuşan Özarslan, 2023’te muhtemelen sanayi şirketlerinin kar marjlarının çok gerileyeceğini kaydetti. Şu andaki beklentilerin ve gerçekleşme kararlarının çok iyi olsa dahi son 3 ayda performans azalım varsa şirketlerin çok ciddi değer kaybedebileceğini bildirdi.

“Öyle veya Böyle Politika Değişikliğine Gidilmeli”

Özarslan, son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin döviz kuru ve enflasyona yönelik değerlendirmesi hakkında konuştu. Bakan Nebati’nin açıklamasının ‘ben faizi indireceğim, daha da indirmeye devam edeceğim, çünkü kurun yükselmesini istiyorum’ demek olduğunu bildirdi.

“Döviz alması zorlaştırılıyor yatırımcının, kurumsal yatırımcının döviz tutması çok daha zor. Oralarda esneme yaptığınız zaman kur zaten yukarıya gider. KKM’ye o avantajları vermezseniz otomatikman yukarıya gider, bunu yapmak kolay asında Hazine tarafından baktığınızda çok hızlı esnetebilirsiniz.” dedi.

Ekonomide uygulanan politika ile uzun vadeli bir planlama yapılamayacağını dile getiren Özarslan, öyle veya böyle bir politika değişikliğine gidileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın