Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Kozanoğlu: İşsizlik Yüzde 11-12 Seviyesine Çıkabilir

Ekonomist Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu TÜİK'in işgücü istatistikleri raporunu değerlendirerek, işsizlik oranının yıl sonuna doğru yüzde 11-12 seviyesine çıkabileceğini söyledi.
Ekonomist Kozanoğlu: İşsizlik Yüzde 11-12 Seviyesine Çıkabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Haziran ayına yönelik işgücü istatistiklerini açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan veriler hakkında konuşan Ekonomist Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Türkiye’de kronikleşmiş bir işsizlik olduğunu söyledi.

Ekonomist Kozanoğlu, bir ekonomide yüzde 3’ü geçen işsizliğin büyük bir sorun olduğunu söyledi. Faiz artışının devamı ile birlikte işsizlik oranının artacağını kaydetti.

İşsizlik oranının yıl sonuna doğru yüzde 11-12’lere çıkabileceğini bildirdi.

“İşgücüne Katılmayan İnsanların Sayısı Arttı”

İşgücüne katılmayan insanların sayının arttığını vurgulayan Kozanoğlu, atıl işgücü oranı belki de gerçek işsizlik oranını yansıttığını söyledi. Vergi artışları hakkında konuşan Kozanoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarını değerlendirerek enflasyonun yapılan vergi artışları sebebiyle yükseleceğini söyledi.

Kozanoğlu bunun yanında bütçe açığı konusuna değindi. Seçimlerden bu yana enflasyon raporu ve şeffaflık, rasyonellik gibi genel ifadeler dışında somut olguların olmadığını dile getirdi. Bu yüzden net bir şey söylenemediğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bütçe açıklarının çok fazla artacağına değinen Kozanoğlu, ek bütçenin yapıldığını fakat maaş artışlarının buraya konulmadığını söyledi.

Kur korumalı mevduat kaynaklı yüklerin Merkez Bankası’na aktarıldığını bildirdi.

Bunun yanında bugün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankacılık sektörüne ilişkin haftalık bültende KKM hesaplarının toplamının 3 trilyon 282 milyar 371 milyon liraya ulaştığı kaydedildi. Böylece KKM yeni rekor seviyesini görmüş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.