Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Korkmaz’dan Faiz Değerlendirmesi

Ekonomist Korkmaz, faiz kararı sonrasında değerlendirmede bulunarak, Bakan Şimşek'in mali istikrar dediğini ancak bunu hükümete söylemesi gerektiğini söyledi.
Ekonomist Korkmaz’dan Faiz Değerlendirmesi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını bugün açıkladı. Faiz yüzde 45 seviyesinde sabit tutuldu. Bu kararın ardından ekonomistlerden değerlendirmeler geldi.

Ekonomist Prof. Dr. Esfender Korkmaz, faizin sabit tutulacağını yabancı fonların ve bankaların tahmin ettiğini söyledi.

Kormaz, faizin tek başına istikrarı bozduğunu belirtti. Faizleri enflasyonun üzerine çıkacak kadar arttırmak gerektiğini bildirdi. Ancak ekonomik altyapı bozuk olduğu için faiz arttırmanın başarılı olmayacağını aktardı.

Enflasyon beklentileri kötüleşirse fiyat belirleme davranışlarında terslik olursa yeniden sıkı para politikasına devam edileceğinin söylendiğini kaydetti. Bunun Türkiye gerçekleriyle uyuşmadığını bildirdi.

Fiyat belirleme davranışlarının pozitife dönmesi için güven oluşturmanın gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Siyasi İktidar Popülizmden Vazgeçmiyor”

Ekonomist Korkmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i eleştirerek, “Sayın bakan ‘mali istikrar’ diyor ancak bunu hükümete söylemeli.” dedi.

Seçimler nedeniyle kobilere ve esnafa kredi dağıtıldığını söyledi. Devlette şatafat olduğunu söyleyerek ekonomide atıl yatırım olursa orada istikrarın sağlanamayacağını aktardı. Bakan Şimşek’in iyi niyetli olabileceğini fakat siyasi iktidarın popülizmden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.