Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Eryılmaz Borsada 2024’te Öne Çıkacak Sektörleri Açıkladı

Yatırımcılar 2024 yılında borsada öne çıkacak sektörleri merak ederken, ALB Yatırım Başekonomisti Eryılmaz konuya yönelik açıklamada bulundu. Detaylar haberde...
Ekonomist Eryılmaz Borsada 2024’te Öne Çıkacak Sektörleri Açıkladı
HABER GİRİŞ

Borsada geçen yıl aradığını bulmayan yatırımcı, 2024 yılında kazandıracak sektörleri merak ediyor. 2023 yılında yatırımcıyı en çok sigorta sektörü mutlu etmişti. En çok kazanç sağlanan hisse senedi ise RAYSG olmuştu. Yatırımcılar yönünü 2024’e çevirirken ALB Yatırım Başekonomisti Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, borsada bu yıl önce çıkacak sektörleri anlattı.

Haber7’ye konuşan Eryılmaz, hem küresel hem de yerel finansal piyasalarda para kazanmanın zor olacağı bir yıl olacağını söyledi.

Borsada sektör bazında da hisse bazında da çok seçici olunması gerektiğini söyledi. Yanlış hisse seçiminin yatırımcıların ciddi kayıplar yaşamasına neden olacağını aktardı.

Otomotiv Sektörüne Dikkat

Ekonomist Eryılmaz, yeni yılın ilk yarısının ve ikinci yarısının ekonomik konjektörün birbirinden farklı olacağını söyledi. Yılın ilk çeyreğinde enflasyonun yüzde 75’e kadar yükseleceğini bundan dolayı gıda ve perakende sektöründe güçlü karlılıkların devam edeceğini aktardı.

Bunun yanında bankacılık sektöründe de karlılıkları artıracağını ve özellikle özel bankaların yatırımcılara yüksek getiri sağlayabileceğini not etti.

GCM Yatırım Banner

2024 yılında otomotiv sektöründe yavaşlama olabileceğini ve bu noktada dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Çimento ve Savunma Sanayii Sektörleri Ön Plana Çıkabilir

Ayrıca çimento ve savunma sanayii sektörlerinin de ön plana çıkabileceğini ifade etti. Yatırımcıları hisse seçimi konusunda uyaran Eryılmaz, doğru hisse seçiminde hem temel hem de teknik analizin önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye ekonomisinin makroekonomik göstergelerinin şirketlere nasıl yansıyacağını iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Gram Altın Tarihi Zirveleri Görebilir

Altın fiyatları hakkında konuşan Eryılmaz, yükseliş için biraz daha zaman olduğunu söyledi. Ons altında 2 bin 100 doların kritik bir seviye olduğunu kaydetti. 2 bin 300 dolara kadar ons altının yükselebileceğini belirtti.

Bunun yanında gram altının tarihi zirveleri görebileceğini söyleyerek, dolar/TL’den değil ons altından destek alacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.