Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada 2023 Yılında En Çok Kazandıran 5 Hisse Senedi!

Borsa yılı güçlü bir yükselişle geride bırakırken, son aylarda artan kayıplara tanık oldu. Geride kalan yılda en çok kazandıran hisse senetleri ise şöyle oldu.
Borsada 2023 Yılında En Çok Kazandıran 5 Hisse Senedi!
HABER GİRİŞ

Borsa, 2023 yılının özellikle ikinci ve üçüncü çeyreğinde güçlü bir yükselişe tanık oldu. BIST 100 endeksi yeni yıla 5000 puan seviyelerinden giriş yaparken, Ekim ayında 8562 puana kadar çıktı ve rekorunu tazeledi.

Bu zirveyi takip eden aylarda borsada kayıplar arttı ve endeks 7000 puana kadar geriledi. Yılın sonunda ise BIST 100 endeksi 7470 puan seviyesindeydi. Geride kalan dönemde seçim süreci ve sonrasında ekonomi politikasında yapılan değişiklikler borsanın gidişinde önemli rol oynadı.

BIST 100 2023 yılı grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Özellikle Haziran ayında faiz artırım politikasına geçilmesi ile beraber borsada düşüşler derinleşti. Hareketli bir yılı geride bırakan borsada en çok kazandıran hisse senetleri ise şu şekilde oldu.

Ray Sigorta (RAYSG) Yüzde 1012 Kazanç

RAYSG hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada geride kalan yıl içerisinde yatırımcıların en çok kazanç sağladığı hisse senedi Ray Sigorta (RAYSG) oldu. Hisse senedi yılın başında 20 TL seviyelerinde işlem görüyordu. Ekim ayından itibaren yükselişini hızlandıran RAYSG, 237 TL seviyesine kadar çıktı.

Bu hisse senedi için tarihi rekor seviye olarak kayıtlara geçti. Hisse senedinin yıl içerisindeki kazancı ise yüzde 1012 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Tetamat Gıda (TETMT) Yüzde 993 Kazanç

Borsada rallinin yaşandığı yılda en çok kazanç sağlayan bir diğer hisse senedi TETMT oldu. Gıda şirketinin hisseleri yıllık baza yüzde 993 oranında artış kaydetti.

Yıla 290 TL seviyelerinden giriş yapan hisse senedi, Aralık ayında 3905 TL’ye kadar yükseldi. Son haftalarda artan kayıplar ile beraber TETMT 3170 TL seviyesinden yılı kapattı.

Politeknik Metal (POLTK) Yüzde 990 Kazanç

Borsada yıllık bazda yüzde 900’ün üzerinde getiri sağlayan hisse senetleri arasında POLTK kendisine yer buldu. Hisse senedi yılın başından bu yana yüzde 990 oranında yükseliş kaydetti. Yıla 1990 TL seviyelerinden giriş yapan POLTK hisseleri rallisini 17900 TL’ye kadar taşıdı.

Bu seviye hisse senedi için tarihi rekor olurken, yılın sonunda POLTK 15395 TL seviyesinden işlem görüyordu.

Peker GYO (PEKGY) Yüzde 828 Kazanç

Gayrimenkul şirketi Peker GYO bu yıl borsanın yükselen yıldızlarından oldu. PEKGY hisseleri yeni yıla 3 TL seviyelerinden giriş yaptı ve 33 TL’ye kadar yükseldi. Bu yükseliş hisse senedinde yüzde 828’lik bir kazancı beraberinde getirdi.

Yıl tamamlanırken PEKGY hisseleri 32,78 TL seviyesinden işlem görüyordu. Hisse senedi son haftalarda borsa genelindeki düşüşe rağmen, yükselişini sürdürdü.

Oncosem Onkolojik Sistemler (ONCSM) Yüzde 677 Kazanç

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında en çok kazanç sağlayan şirketlerden biri ONCSM oldu. Hisse senedi geride kalan yıl içerisinde yüzde 677 yükseliş kaydetti.

Yılın başında 19 TL seviyelerinde bulunan hisse senedi 288 TL’ye kadar çıkarak rekor bir seviyeye ulaştı. Son haftalardaki kayıplar ile beraber hisse senedi 149 TL’ye geriledi ve yılı bu seviyeden kapattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın