Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Kriz Giyim Sektörünü Vurdu! İlk Hedef Stokları Eritmek

Ekonomik krizle vatandaşın alım gücünün düşmesi giyim sektörünü olumsuz yönde etkiledi. İşletmeler öncelikle ellerindeki stokları azalmaya çalışıyor.
Ekonomik Kriz Giyim Sektörünü Vurdu! İlk Hedef Stokları Eritmek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya genelinde etkili olan ekonomik kriz giyim sektörünü de etkiledi. Tüketicinin alım gücünün azalması markaların stoklarının artmasına neden oldu. Biriken stoklarını eritmeye çalışan işletmeler kampanayalar uygulayıp ürünlerinde indirime gitti.

Dünya Gazetesi’nden Yener Karadeniz’in haberine göre birçok ünlü marka yeni taleplerinin durması ve stoklarındaki artıştan dolayı indim sinyali verdi. Amerikan teknoloji şirketi Amazon’un geçen ay stokları eritme amacıyla erken indirim kampanyası ile 5,7 milyar dolar gelir elde ettiği ifade edildi. Bu satış gelirinin beklenenden düşük olduğu aktarıldı.

Giyim sektörünün bilinen isimlerinden LC Waikiki ise dün itibariyle indirimlere başladığı yurtiçindeki yüksek üretim maliyetlerden dolayı yurtdışı tedarikinin artacağı belirtildi.

Giyim Harcamaları Ekim Ayında Düştü

Tüketicinin alım gücünde yaşanan düşüş kredi kartı harcamalarına yansıdı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre giyim harcamalarının miktarı Ekim ayında 20,6 milyar TL’ye düştüğü açıklandı. Bu rakam son 4 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi. Mağaza görevlileri ile yapılan görüşmeler neticesinde acil ihtiyaç olan ürünlerin alındığı diğerlerinin ise tüketici tarafından ertelendiğin ifade edildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat konuya dair birçok büyük alıcının alımları durdurduğu değerlendirmesini yaptı. Bazı markaların kesilmemiş hammadde bedellerini ödediği konfeksiyon yapmayarak 6 ay sonra alma noktasına geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Fayat, üretcinin sipariş var diye kumaş ve aksesuar aldığını fakat kesemediğini belirtti. İlk olarak mevcut stoku eriteme derdinde olduklarını bildirdi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş ise geçen haftalarda Eylül ayının sonunda işlerin iyi olduğunu fakat sonradan kötüye gittiğini belirtti. Sektörde Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 30 azalma olduğunu aktardı.

Sertbaş, siparişlerin azaldığını ve hedeflerinin daha fazla artış yerine geçen seneki durumlarına gelmek olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.