Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazır Giyim Sektörü: 2023 Karanlık, Tepetaklak Durumdayız

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün önde gelen isimleri, iş piyasasında yaşanan problemleri ve kaygıları dile getirdi. İşte detaylar;
Hazır Giyim Sektörü: 2023 Karanlık, Tepetaklak Durumdayız
HABER GİRİŞ

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, hazır giyim sektörü ile ilgili kaygıları belirtti. Sertbaş, 2021 Ekim ve 2022 Ekim ayını değerlendirdi. Bir önceki aya göre yüzde 30 azalma olduğunu ifade etti. İlk 6 ay sektör adına rekorlar kırıldığını, ama daha sonra düşüşe geçtiğini aktardı. Eylül sonuna kadar işlerin iyiye gittiğini, ancak daha sonrasında kötüleştiğini ifade etti.

Sertbaş, Ekim ayında tamamen tepetaklak durumda olduklarını, Ege’de kârların yüzde 30’a kadar düştüğünü dile getirdi. Türkiye genelinde ise ortalama yüzde 16 civarında olduğunu aktardı.

“Hedefimiz Geçen Senenin Rakamlarını Yakalamak”

Başkan, hedeflerinin artmak değil, geçen senenin rakamlarını yakalamak olduğunu söyledi ve “Resesyonu dile getirdik. Enerji krizinin bir şekilde çözüleceğini, Avrupa’nın bir şekilde Rusya ile el sıkışacağını düşünüyorduk.” dedi.

Siparişlerinde azalmalar gördüklerini, firmalara bakıldığında dramatik bir düşüş olmadığını kaydetti. Bütün ihracatçılar için 2023’ün ilk 6 ayının karanlık göründüğünü paylaştı.

“Zor Günler Bekliyor”

Asgari ücret konusunda da konuşan Sertbaş, afaki rakamların konuşulduğunu belirtti ve “Umarım öyle olmaz” dedi. Eğer konuşulan asgari ücretin uygulanırsa sektörü zor günlerin beklediğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Kurun artacağını düşünmediklerini, hem global kriz hem de seçimin aynı zamana denk geldiğini dile getirdi. Seçimin çok önemli olduğunu, kim seçilirse seçilsin kartların yeniden karılacağını aktardı.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Çağlar Bağcı, hem kur hem de asgari ücret baskısının olduğunu, bunun hafifleyeceğini kaydetti. Bağcı “Belki başa baş fiyat vereceğiz, belki biraz zarar edeceğiz, ama müşterimizi kaybetmemek önceliğimiz. Tek umut hammedde fiyatlarının düşmesi.” açıklamalarını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.