Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Nisan Ayında Zirve Yaptı

Genel ekonomiye dair gidişatı ortaya koyan ekonomik güvende yön yukarıyı gösterdi. Geçen ay yükseliş trendi sekteye uğrayan endekste sürpriz gelişme yaşanarak, eşik ilk kez aşıldı.
Ekonomik Güven Nisan Ayında Zirve Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini yayımladı. Hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki tüketicilerin ekonomiye dair beklentilerinin baz alındığı endekste, ocak ayında kayda geçen toparlanma, yılın dördüncü ayında zirveyi yaşadı.

TÜİK raporuna göre ekonomik güven endeksi nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranındaki artışla 102,2 değerine yükseldi.

Geçen yıl boyunca eşik değerinin altında kalan endeks hem 96,90 değerinde kayda geçen beklentileri hem de eşiği aşmış oldu.

100 olan eşik değerinin altında gelen veriler genel ekonomiye dair kötümserliğe; 100’ün üzerinde kayda geçenler ise iyimserliğe işaret ediyor.

Mart ayı verisinde endeks, şubat ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 0,2 oranında düşüş göstererek 98,8 değerinde kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner
TÜİK Nisan Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

TÜİK verilerine göre mart ayı ile karşılaştırıldığında nisan ayında tüketici güven endeksi yüzde 9,2 oranında artarak 87,5 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 1,0 artışla 105,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,1’lik yükselişle 118,1 değerini aldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise nisan ayında yüzde 1,3 oranındaki düşüşle 116,2 değerine çekildi. İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,1 düşüşle 88,4 değerinde kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın