Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Endeksi Temmuz’da Yine Zayıfladı

Tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki genel durumu gösteren ekonomik güven endeksi sonuçları açıklandı.
Ekonomik Güven Endeksi Temmuz’da Yine Zayıfladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirmeleri, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi için güncel veriler açıklandı.

Tüketici, reel kesim, hizmet, inşaat ve perakende ticaret sektörleri olmak üzere 20 alt endeksin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan ekonomik güven endeksi, Temmuz ayında da düşmeye devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre ekonomiye güveni gösteren endeks, Temmuz ayında yüzde 0,2 oranında azalarak 93,4’e indi.

Bir önceki ay olan Haziran’da yüzde 3,3 azalarak 93,6’ya gerilemişti.

Düşüş Önceki Aylara Göre Hız Kesse de Devam Etti

Düşüş Önceki Aylara Göre Hız Kesse de Devam Etti
Kaynak: TÜİK

Temmuz ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 2 azalarak 104,6’dan 102,5’e geriledi. Haziran’da yüzde 2,2 oranında düşüş olmuştu.

GCM Yatırım Banner

İnşaat, hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde en fazla düşüş perakende ticarette oldu. Sektörde güven endeksi aylık bazda yüzde 4,5 azalarak 118,7’den 113,4’e geriledi.

Haziran’da 119,6 olan hizmet sektörü güven endeksi, Temmuz’daki yüzde 1,5’lik düşüşün ardından 117,8’e indi.

İnşaat sektörünün güven endeksi ise yüzde 2,4 artış göstererek, 83’ten 85’e yükseldi.

Tüketici güven endeksi söz konusu dönemde, bir önceki aya göre yüzde 7,4 artarak, 63,4’ten 68,0 değerine yükseldi. Tüketicinin eğilimini gösteren kalemlerden, mevcut dönemde hanenin maddi durum endeki yüzde 4,2 artışla 46,4’e çıktı.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi endeksi yüzde 12,2 artışla 67,2’ye, genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise yüzde 15,2 artışla 87,7 değerine yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.