Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomide Rota Belirlendi! Hedef Reel Faizi Sıfırlamak

Merkez Bankası Başkanı Erkan'ın yeni ekonomik programın hedefini yakın bir zamanda paylaşacağı duyuruldu. Detaylar haberde...
Ekonomide Rota Belirlendi! Hedef Reel Faizi Sıfırlamak
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminin başına Mehmet Şimşek’in gelmesiyle yeni rota belirlendi. Ekonomide gerçekçi politikalara geçiş yapılacağı vurgulanmasından sonra yeni dönemde yol haritası reel faizi sıfırlamak olarak belirlendiği açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yakın bir zamanda “reel faizi sıfırlamak” hedefini kamuoyu ile paylaşacağı bildirildi.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Mehmet Şimşek’in, Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan’ın getirilmesinden sonra yeni ekonomik program ve kadro hazırlıkları hız kazandı.

Ekonomide atılacak adımlar sonucunda ve uluslararası finans çevrelerine yapılacak tanıtımın da etkisiyle yerel seçime kadar 80 milyar dolarlık bir kaynak girişinin gerçekleşmesi bekleniyor.

Yeni ekonomik programda hazırlıklar devam ederken yeni ekip ve ulaşılması öngörülen hedeflerden biri herkesin merakla beklediği Hazine ve Maliye Bakanlığı bakan yardımcıları oldu.

Bugün bakan yardımcılarının ataması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

GCM Yatırım Banner

“Başkan Erkan Reel Faizi Sıfıra İndirme Hedefini Kamuoyu ile Paylaşacak”

Bir diğer hedef ise Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın başkan yardımcılıkları için değerlendirdiği isimlerden kısa süre içinde seçim yapması.

Ayrıca Başkan Erkan, yakın bir zamanda program ve yol haritaları ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a brifing verecek.

Sabah Gazetesi’nde bilgilere göre  Mehmet Şimşek kamu bankalarının yöneticileri ile çalışmaya devam etmeyi düşünüyor. İlk etapta TL krediye erişimi rahatlatılması planlanıyor.

Başkan Erkan kademeli faiz artışı hazırlığı içinde ve reel faiz sıfıra indirme hedefini kamuoyuna duyuracak.

Bu atılacak adımların 6 ay içinde ilk sonuçlarını vermesi ve uluslararası finansal kuruluşların da yeni programa dair olumlu görüşler paylaşması yabancı sermaye akışını hızlandıracak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.