Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Takvimi Yoğun! Gözler Enflasyonda

FATF gri listesinden çıkan Türkiye’de gözler enflasyon verilerine çevrildi. ABD'de ise temkinli FED politikaları yakından takip ediliyor. İşte bu hafta küresel piyasalarda açıklanacak kritik veriler;
Ekonomi Takvimi Yoğun! Gözler Enflasyonda
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi geçen haftayı düşüşle tamamlarken, TCMB’nin rezervlerinde rekor artış dikkat çekti. Türkiye’nin FATF gri listesinden çıkarılması ekonomik güveni artırırken, dolar/TL’deki dalgalanmalar ve düzenlemelerdeki değişiklikler piyasaları etkiliyor.

Yurt içinde gelecek hafta ise gözler Haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla memur ve emekli maaşlarındaki artış oranı netleşmiş olacak.

ABD’de son zamanlarda açıklanan veriler karışık sinyaller verirken, Amerika Merkez Bankası (FED) yetkilileri politika faizini indirmek için acele etmeyeceklerini açıkladı. Analistler, FED’in enflasyonun yavaşladığına dair daha fazla kanıt görmek istediğini belirtti.

1-) İngiltere İmalat PMI

Küresel piyasalarda 1 Temmuz Pazartesi günü İngiltere’nin Haziran ayına ilişkin S&P Global İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) raporu takip edilecek.

2-) Euro Bölgesi Enflasyon

Yurt dışı ekonomi takvimine göre 2 Temmuz Salı günü Euro Bölgesi’nin Haziran ayı enflasyon rakamları belli olacak. Ayrıca bölgenin Salı günü Mayıs ayına ilişkin işsizlik verileri de takip edilecek.

GCM Yatırım Banner

3-) Türkiye Enflasyon

Küresel piyasalarda 3 Temmuz Çarşamba günü Euro Bölgesi’nin Mayıs ayına ilişkin üretici fiyat endeksi (ÜFE) raporu duyurulacak.

Çarşamba günü ABD’de ise Haziran ayına ilişkin ISM Hizmetler PMI verileri açıklanacak.

Yurt içinde Çarşamba günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporu paylaşılacak. Enflasyon Mayıs’ta aylık bazda yüzde 3,37, yıllık bazda yüzde 75,45 yükseliş göstermişti.

TÜİK Çarşamba günü enflasyon verilerinin yanı sıra Haziran ayı yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) raporunu da açıklayacak. Geçen ay açıklanan Mayıs raporunda Yİ-ÜFE yıllık bazda yüzde 57,68, aylık bazda yüzde 1,96 yükselmişti.

4-) Almanya Fabrika Siparişleri

Küresel piyasalarda 4 Temmuz Perşembe günü Almanya’nın Mayıs ayına ilişkin fabrika siparişleri raporu belli olacak.

5-) ABD Tarım Dışı İstihdam Bordroları

Küresel piyasalarda 5 Haziran Cuma günü Almanya’nın Mayıs ayına ilişkin sanayi üretim verileri paylaşılacak.

Cuma günü ABD’de ise Haziran ayına ilişkin tarım dışı istihdam bordroları yayımlanacak. Ayrıca ülkenin Haziran ayına ilişkin işsizlik rakamları duyurulacak.

Yurt içindeyse Cuma günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Haziran ayına ilişkin sanayi kapasite raporları açıklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın