Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekmek Zammında İhtilaf Çıktı: Ocak’ta da Artmayacak!

Zam iddiası başka bir boyuta evrildi. Federasyon Başkanı yeni yılda da artış olmayacak dedi. Zam yapılacağını söyleyen Sendika Başkanı tutuklandı.
Ekmek Zammında İhtilaf Çıktı: Ocak’ta da Artmayacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın ekmeğe zam yapılacağını söylediği günden itibaren tartışmalar dinmiyor. Yüksek enerji maliyetleri yüzünden ekmeğin yılbaşı gelmeden zamlanacağı ve destek verilmezse Aralık ayından itibaren İstanbul’da 7,5 liraya çıkacağı haberine bugün yeni bir tartışma konusu eklendi.

Ekmek zammı haberinde sendika ile federasyon başkanları arasında ihtilaf yaşandı. Kolivar’ın tepki çeken zam haberini yalanlayan taraf, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı oldu.

Balcı, İstanbul’da ekmeğin yüzde 50 oranında artacağı iddiasını yalanlayarak, söz konusu zammın yılbaşından sonra da yapılmayacağına ilişkin çıkışta bulundu.

Federasyon Başkanı, “Ekmekte 7,5 lira gibi bir rakam Aralıkta da gündemde değil, Ocakta da gündemde olmayacak” dedi.

Sendika Başkanı Cumhurbaşkanı’na Hakaret Suçundan Tutuklandı

Federasyon Başkanı’nın aksine Sendika Başkanı, zamma kimse engel olamaz diyerek, fırınlarda elektrik ve doğal gaz aboneliğinin işletme tipinden ev tipine geçirilmesini önermişti.

GCM Yatırım Banner

Aksi takdirde bakanlığın buğday sübvansiyonlarının ekmek üreticilerine tam anlamıyla faydasının olmadığına dikkat çekmişti.

Verdiği zam haberiyle ilgili katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Kolivar, “Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Bizim toplum ekmekle doyduğu için böyle 20 sene başında yöneticiler duruyor” şeklinde ifadede bulunmuştu.

Bu söyleminin ardından hakkında resen soruşturma açılan Kolivar, gözaltına alınmıştı. Hakkında, ‘Türk milletini alenen aşağılama’ suçundan işlem başlatılan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı, bugün tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Hakim karşısına çıkan Kolivar’ın avukatından edinilen bilgiye göre Sendika Başkanı’nın ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklandığı öğrenildi.

Yargılamanın, ekmek açıklamalarıyla ilişkisinin olmadığı, Kolivar’ın daha önce Twitter üzerinden paylaşımları nedeniyle tutuklandığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.