Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EKK Toplantısının Gündemi Orta Vadeli Program Oldu

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, toplantısında küresel ekonomideki eğilimler ele alırken aynı zamanda Orta Vadeli Program politikaları değerlendirildi.
EKK Toplantısının Gündemi Orta Vadeli Program Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası yayımlanan yazılı açıklamada küresel ekonomideki eğilimler ve yurt içindeki ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut görünüm ile gelecek dönemdeki beklentilerin konuşulduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş katıldı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri de toplantıda yer aldı.

2023-2025 Dönemi OVP Değerlendirildi

Kurul, toplantıda 2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da (OVP) makroekonomik çerçeveye ve bütçe büyüklüklerine ilişkin konuşmalar gerçekleştirdi. Ayrıca OVP’de yer alan politikaları detaylı bir şekilde değerlendirdi.

OVP kapsamında geçen yıllarda olduğu gibi mali disiplini esas alan yaklaşımın taviz verilmeden takip edilmesi gerektiği ifade edildi. Teknolojiye dayalı üretim yönündeki iradenin sürdürülmesi konuları toplantı gündeminde yer aldı.

Orta Vadede Yeşil Dönüşüm Politikası Konuşuldu

Yüksek düzeyde üretim ile ortaya çıkacak refahtan, tüm vatandaşların daha adil bir biçimde pay alabilecekleri politika mekanizmalarına OVP’de yer verilmesi gerektiği söylendi. Ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında, orta vadede yeşil dönüşüme yönelik atılacak politika adımlarına öncelik verildi.

GCM Yatırım Banner

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz edilmek üzere OVP’de yer alan makro projeksiyonlara son halinin verildiği belirtildi. Kurul üyelerinin OVP’yi Kanunda öngörülen takvime uygun şekilde tamamladığı ve uygulamaya alınmasına yönelik planlamayı yaptıkları dile getirildi. Orta Vadeli Program ve onunla başlayan bütçe sürecinin ülkeye hayırlı olması ifade edildi.

EKK’nın, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği toplantıda gündem maddesi enerji sektörüydü. Teknoloji ve AR-GE Faaliyetleri Alanında İşbirliği ve Veri Paylaşımına İlişkin Protokol imzalandı. Protokolün amacı, nitelikli insan kaynağını ve yatırımları Türkiye’ye çekmek olarak ifade edildi.

Orta Vadeli Program (OVP) Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere, OVP’nin bütçe sürecini başlatarak stratejik amaçlar temelinde kamu politikalarını ve uygulamalarını şekillendirdiği aynı zamanda kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendirdiği belirtildi.

Programın, kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğinde olduğu aktarıldı. Sosyal ve ekonomik alanda sağlanan gelişmelerin daha sağlam bir zeminde sürdürülmesiyle güven ve istikrara katkıda bulunacağı ifade edildi.

Orta vadeli programın içeriğinin, çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunduğu ifade edildi. Ayrıca makro politikaların yanı sıra, temel gelişme eksenlerini ve ana sektörlerini kapsadığı, her yıl yenilenecek dinamik bir yapıya ve üç yıllık perspektife sahip olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın