Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun Gündemi Enerji Sektörü

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, enerji sektöründeki genel tabloyu değerlendirdi. Ayrıca iç ve dış finansmandaki gelişmeler masaya yatırıldı. İşte detaylar,
Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun Gündemi Enerji Sektörü
HABER GİRİŞ

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısındaki dikkat çeken başlık, enerji sektörü oldu. Toplantı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapıldı.

Toplantı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti. Masada, önemli isimler yer aldı. Görüşmeye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı. Bu isimlerin yanında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve ilgili kurumların temsilcileri de istişare için külliyedeydi.

Enerji sektörünün son durumu ve Türkiye ekonomisine ilişkin görünüm değerlendirildi. “Teknoloji ve AR-GE Faaliyetleri Alanında İşbirliği ve Veri Paylaşımına İlişkin Protokol”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından imzalandı. Protokolün amacının, nitelikli insan kaynağını ve yatırımları Türkiye’ye çekmek olduğu paylaşıldı.

Toplantıda Hangi Konular Görüşüldü?

Toplantıda, Türkiye ekonomisine dair beklentiler ve genel tablonun yanında iç ve dış finansman da değerlendirildi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, doğal gaz ve ham petrol fiyatlarındaki durumun ele alındığı ifade edildi. Küresel çaptaki gelişmelerin göz önünde bulundurulduğu, enerji sektöründeki genel görünümle ilgili istişare yapıldığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Geleceğe yönelik potansiyel eğilimlerin ve EKK toplantılarında alınan kararların, uygulama aşamasındaki sonuçlarının gözden geçirildiği belirtildi. Bu çerçevede atılması gereken destekleyici adımların da konuşulduğu bilgisi verildi.

Külliyede, 2023-2025 yıllarını kapsayacak olan Orta Vadeli Program’ın hazırlık süreci ile ilgili çalışmalar da masaya yatırıldı. Detayların, önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.