Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ek MTV’de Beklenen Tahsilatın Yüzde 87’si Gerçekleşti

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeniden yapılanma için getirilen ek MTV'nin ilk taksit döneminde tahsilatın yüzde 87’sinin gerçekleştiği bildirildi.
Ek MTV’de Beklenen Tahsilatın Yüzde 87’si Gerçekleşti
HABER GİRİŞ

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat tarihli depremlerin ardından bölgenin yeniden yapılanması için gereken finansman ihtiyacını karşılamak üzere “milli seferberlik” kapsamında getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerindeki ilk taksit ödemeleri açıklandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından paylaşılan bilgilere göre deprem bölgesindeki ihtiyacın karşılanmasına katkıda bulunulması için bir defaya mahsus ihdas edilen ek MTV’nin, 22 Eylül 2023 tarihi itibarıyla ilk taksit döneminde 9 milyon 919 bin 966 taşıt için 13 milyar 157 milyon 597 bin 71 lira ek MTV ödendiği bildirildi.

Anadolu Ajansı (AA) tarafından paylaşılan haberde, ilk taksit dönemi itibarıyla beklenen tahsilatın yüzde 87’sinin gerçekleştiğine işaret edildi.

Ek MTV ödemesi kararına ilişkin daha önce 2023 yılı Ağustos ve Kasım aylarında iki eşit taksitte ödenmesine yönelik düzenleme yapılmıştı.

Deprem bölgesinin yeniden kalkınması için uygulamaya alınan ek MTV ödemesinin ikinci taksitinin Kasım ayında ödeneceği hatırlatıldı. Ek MTV’den 2 taksitte ise toplamda 30 milyar lira gelir elde edilmesinin hedeflendiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Böylece söz konusu düzenlemede ilk taksitte yaklaşık 10 milyon lira taşıt için olmak üzere elde edilen ortalama 13,2 milyar liralık tahsilat ile hedeflenenin yüzde 43,8’inin ödendiği belirtildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın