Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ek MTV’den Muaf Olacak Depremzedeler için Son 4 Gün

Yeniden yapılandırma olarak da bilinen 7440 sayılı Kanun'un sağladığı haklardan yararlanmak için son 4 güne girildi. Detaylar haberin içerisinde;
Ek MTV’den Muaf Olacak Depremzedeler için Son 4 Gün
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeniden yapılandırma olarak da bilinen 7440 sayılı Kanun’un sağladığı haklardan yararlanmak için son günlere girildi. Anadolu Ajansı (AA) muhabiri yapılandırma ve ek motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ödemelerine iliştin tüm detayları paylaştı.

Haklardan yararlanacak olan kişilerin, peşin veya taksitli ödeme seçeneğini tercih eden ancak birinci ve ikinci taksitini ödemeyen veya eksik ödeyenlerin 31 Ağustos’a kadar tanınan imkandan yararlanabileceğine dikkat çekildi.

Söz konusu çerçevede geçen süre için hesaplanacak gecikme zammıyla birlikte borcunu ödeyenlere katsayı uygulanmaksızın 7440 sayılı yapılandırma kanunundan faydalanabileceği belirtildi. Ancak bu kişilerin, peşin ödeme indiriminden yararlanamayacağı eklendi.

AA haberinde ödemelerin Gelir İdaresi Başkanlığına ait “gib.gov.tr” internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabileceğini bildirdi.

Tüm bahsi geçen yerlere ek olarak ödemelerin vergi dairesi vezneleri, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT) şubelerinden yapılabileceğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

MTV’den İstisna Tutulacak O İller

Ek motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ilk taksitinin ödeme süresinin de 31 Ağustos’ta sona erdiği anımsatılan haberde, ek MTV’yi ödemeyen, trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma sebebiyle tescil kaydı kapatma işlemini gerçekleştiremeyeceği belirtildi.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ ile Sivas’ın Gürün ilçesine işaret edildi.

Deprem tarihi itibarıyla kayıtlı ve tescilli olan taşıtların, deprem sebebiyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtların, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtların, deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtların ek MTV’den istisna tutulacağı söylendi.

Diğer bir taraftan değerli konut vergisinin ikinci taksitinin ise 31 Ağustos’a kadar ödenebileceğinin bilgisi verildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın